UNICEF i Dorh:

Mladi delinkventi trebaju našu brigu prije no što odrastu

Dražen Jelenić
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL
27.10.2018.
u 22:12

Maloljetnici čine pet posto u ukupnom broju osoba koje su prijavljene za kaznena djela, rekao je Jelenić

U Hrvatskoj su u 2017. prijavljena 1883 maloljetna počinitelja kaznenih djela. Državna odvjetništva donijela su odluke u odnosu na 1934 maloljetnika, od čega je za 1291 maloljetnika kaznena prijava odbačena. U ukupnom broju prijavljenih poznatih fizičkih osoba maloljetni počinitelji kaznenih djela, otkrio je glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić, čine pet posto.

Kako bi se pak postupanje prema njima unaprijedilo, glavni državni odvjetnik RH i predstojnica ureda UNICEF-a za Hrvatsku Valentina Otmačić potpisali su jučer Sporazum o suradnji u jačanju kapaciteta državnih odvjetnika za mladež i stručnih suradnika izvanpravne struke u državnim odvjetništvima za razdoblje do 2020. Zahvaljujući tome 98 državnih odvjetnika za mladež i dvadeset stručnih suradnika izvanpravne struke u državnim odvjetništvima dodatno će se usavršiti za rad s maloljetnim počiniteljima kaznenih djela.

– Djeca i mladi u sukobu sa zakonom trebaju našu pažnju i brigu na svim razinama. Prije negoli postanu odrasle osobe, društvo ima posljednju šansu da ih podupre u preuzimanju odgovornosti za vlastita djela i vlastiti život, i to uz pomoć stručnjaka u sustavu pravosuđa. Stoga je iznimno važno da stručnjaci znaju kako potaknuti pozitivne promjene u njihovim životima – kazala je V. Otmačić.

Državni odvjetnici za mladež moraju, prema odredbi Zakona o sudovima za mladež, vladati osnovnim znanjima s područja kriminologije, socijalne pedagogije, psihologije mladih i socijalnog rada za mlade, a što predstavlja kriterije o kojima glavni državni odvjetnik treba voditi računa prilikom postavljanja državnih odvjetnika za mladež.

UNICEF, Državno odvjetništvo Republike Hrvatske, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Pravosudna akademija zagovarat će održivost edukacija kroz svoje uključivanje u godišnje programe rada nadležnih institucija i u program cjeloživotnog stručnog usavršavanja pravosudnih dužnosnika i službenika. Na taj način UNICEF i partneri sustavno će unapređivati kvalitetu rada i pristup maloljetnicima u sukobu sa zakonom.

Pogledajte video o misterioznim ljudima - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva...

Ključne riječi

Komentara 9

Avatar Pravedni tetrijeb
Pravedni tetrijeb
07:50 28.10.2018.

Uz ovakvo sudstvo kakvo imamo, oni odrastaju vrlo brzo.... i bas onako kako ne bi trebali.... kao budući kriminalci

BS
@bserver
09:28 28.10.2018.

mlade delinkvente se sankcionira zatvorom. U pravilu za nebrigu, soc.besćutnost i neznanje društva koje uopće ne vidi razlog a još manje motivaciju da im pomogne i usmjeri na konstruktivan put. Jednostavnije je kažnjavati bunt i bezizlaznost koju većina tih mladih osjeća. S druge strane to isto društvo iskazuje nevjerojatnu količinu empatije, brige i skrbi za stare, okorjele kapitalce. Koji su "oderali" društvo enormnim krađama i otimačinama. Oteli mladima budućnost. Tim i takvim lažnim "braniteljima" od jednog dana, "zaslužnim" "građanima" koji su došli na visoke pozicije po plemenskom ključu, ne samo da se oprašta organizirani kriminal nego i isplaćuje debele odštete, nakon što ih sudstvo u pravilu oslobađa lopovluka. Ovoj zemlji nedostaje šerijatski zakon!

DH
dalibor.hren
06:44 28.10.2018.

Jeleniću, iz koje si ti galaksije?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije