Grad Slunj u 2015. ne računa niti na 4,2 milijuna kuna, koje je prethodnih godina dobivao od MORH-a za korištenje vojnog poligona Eugen Kvaternik. Bez trećine vlastitih prihoda ostali su zbog donošenja Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Hrvatske od 30. srpnja 2013. po kojem Ministarstvo obrane više nije obveznik plaćanja komunalne naknade.
Rješenje na snazi
Međutim, Slunj se pozvao na Zakon o komunalnom gospodarstvu i prisilno naplatio tri rate za ožujak, travanj i svibanj u iznosu od 1,1 milijun kuna. Potom se MORH žalio i zatražio povrat novca, a rasplet se čeka na Upravnom sudu.
– Rješenje o komunalnoj naknadi i dalje je na snazi, ali MORH od lipnja sve račune vraća na adresu Grada. Treba napomenuti i da su sva drugostupanjska rješenje protiv nas, pa više nemamo niti mogućnost ovrhe.
Zajedničkom odlukom vijećnika upućen je i zahtjev za ocjenu ustanovnosti- objasnila je pročenica Ureda Grada Zdenka Kovačević. Čim su doznali za sporni Zakon Slunj je ‘alarmirao’ sve mjerodavne da bi imalo barem nekakve koristi od poligona.
Tako su zatražili i očitovanje Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja u kojem se navodi da MORH nije obveznik plaćanja komunalne naknade za nekretnine kojima se koristi i kojima raspolaže. Vodili su se pregovori u Županiji, MORH-u, ali kako ni država nema novca, zasad je sve protiv Slunja.
– Ne znam još hoćemo li vratiti novac naplaćen od MORH-a ovrhom. S druge pak strane ukoliko presuda bude u našu korist novac ćemo predvidjeti rebalansom proračuna - napominje gradonačelnik Slunja Jure Katić.
‘Visi im’ i 5,5 milijuna kuna, koje planiraju povući iz europskih fondova za uređenje cesta.
Kapitalni projekti
– Ukoliko bude potrebno smanjit ćemo plaće svim proračunskim korisnicima. No, nastavljamo kapitalne projekte, vodovod Slunj- Veljun, izradu dokumentacije za izgradnju nogostupa uz D1, TIC i pješački most preko Korane... Ukoliko i prođe ovaj proračun, rebalans ići već u veljači ili ožujku- kaže Katić.