Veterinari u Seattleu uskoro će znati jesu li tretmanom u barokomori, medicinskom uređaju koji se obično koristi za liječenje dekompesijske bolesti ronilaca, uspjeli pomoći morskoj kornjači koja zbog nadutosti ne može zaroniti i nastaviti živtot u oceanu.
Tucker, tridesetak kila teška i 20 godina stara morska kornjača, pronađena je u prosincu na rubu života na obali Oregona, daleko od njezina uobičajenog staništa u toplim vodama južne Kalifornije i Meksika.
Tucker se oporavio od upale pluća i ostalih komplikacija pothlađenosti, ali ima problema s nadutosti koje uzrokuju plinovi u njegovu organizmu.
"To je gotovo kao da oko sebe ima pojas za spašavanje", rekao je glasnogovornik akvarija u Seattleu Tim Kuniholm.
Tamošnji veterinari odveli su Tuckera u bolnicu Virginia Mason u Seattleu na tretman u barokomori. On je prvi 'neljudski' pacijent koji se liječio u barokomori te bolnice i prva morska kornjača u SAD-u na takvoj terapiji zbog nadutosti.
Tucker ne može biti pušten na slobodu dok se ne riješi problem nadutosti bez koje u prirodi ne može preživjeti, jer morske kornjače moraju zaranjati u potrazi za hranom i sklanjati se pod vodom od predatora.
"On bi mogao ostati na ljudskoj brizi, ali to nije naš cilj", rekao je Kuniholm.
U barokomori je Tucker dva sata udisao stopostotni kisik. Pritom je sediran i prikopčan na monitor kako bi mu se pratile vitalne funkcije.
"Liječili smo mnoge ronioce od dekompresijske bolesti, a ovo je prvi put da smo bili zamoljeni da pomognemo morskoj kornjači, koje su i same odlični ronioci", rekao je James Holm, šef odjela hiperbarične medicine u u bolnici u Seattleu.
Tuckeru sada predstoje dodatni testovi kojima će se utvrditi je li mu terapija u barokomori pomogla.
>> Idem u mirovinu, dođite raditi na Mljet za 11.000 kuna