Most nezavisnih lista na čijem je čelu Božo Petrov iz Metkovića, poslao je priopćenje kojim od Vlade traži da u roku od sedam dana donese model prijelaznog funkcioniranja strateški važnog Imunološkog zavoda. Donosimo ga u cijelosti:
"Svjedoci smo višemjesečne agonije u koju vlada svojim "perem ruke" pristupom gura u propast Imunološki zavod. Mogli bismo nabrajati razloge zašto bi Imunološki zavod trebao imati posebnu pažnju onih koji upravljaju državom, ali bismo samo ponavljali ono što je već nebrojeno puta naglašavano.
Usprkos svim neupitnim i nepobitnim argumentima Vlada se u slučaju Imunološkog zavoda ponaša kao da se radi o nečemu što je "onako usput", prolazni "problem" oko kojeg se digla nepotrebna buka. Ponaša se kao da se radi o trgovačkom društvu koje proizvodi npr. plastične vrećice i jedno je od 2000 takvih društava u Hrvatskoj.
Izgleda da svi u Hrvatskoj, osim onih koji o tome odlučuju, uviđaju značaj Imunološkog zavoda za dobrobit građana ove zemlje.
S obzirom na potrebu, utjecaj i neophodnost funkcioniranja institucije tipa Imunološki zavod, pozivamo Vladu i sve odgovorne da odmah, ali doslovno odmah, situaciji oko Imunološkog zavoda daju najviši prioritet.
Tražimo da u roku od najviše 7 dana definiraju model po kojem će Imunološki odmah profunkcionirati te funkcionirati određeni prijelazni period (6 mjeseci, a da se u najkraćem roku, u dogovoru i uz suglasnost s onima koji najbolje poznaju potrebe i značaj Imunološkog zavoda, definira rješenje koje će omogućiti nesmetani rad i funkcioniranje Imunološkog zavoda.
Tijekom godina svjedočili smo igrama oko privatizacije raznih subjekata, trgovačkih društava koja su uništavana radi zemljišta,"privatizaciji" banaka koje su preko noći od višegodišnjih gubitaša postajale superprofitabilne, čudnim događanjima oko ovoga ili onoga i iskustvo nam nalaže da takvim pojavama jasno kažemo: DOSTA.
Ustvari, oni bi sami trebali zaključiti da je "DOSTA". Dosta, jer će u konačnici, nakon što na izborima građani podrže one kojima Hrvatska neće biti bankomat za rješavanje njihovih problema, trebati propitati sve, pa i ono što je službeno, napravljeno "po zakonu".
To propitivanje treba prvenstveno biti motivirano i provedeno sa stanovišta dobrobiti i efekata koje to "po zakonu" ima na sve građane Hrvatske. A kada se tako budu analizirali i objektivizirali postupci, činjenja pa i nečinjenja, mnogi bi mogli biti neugodno iznenađeni kada im se "otvore" oči i kada uz pomoć javnosti shvate što su zapravo radili."
>> Mario Meštrović: IMZ neće u stečaj, ovih dana plaće i dozvole
koji rok im je ovo po redu?