Svim članovima Predsjedništva SDP-a na kojemu je danas popodne odlučeno da bi se izbori za vodstvo stranke trebali održati 26. rujna stiglo je pismo Zvonimira Mršića. U njemu Mršić aktualno vodstvo poziva da ne srlja i ne ide na brze izbore već da ih odgodi za lipanj iduće godine, nakon lokalnih izbora. Jer stranci ne treba, kaže, novi mesija već korjenite promjene.
Pismo Zvonimira Mršića donosimo u cijelosti.
- Kolegice i kolege članovi predsjedništva,
Poznato je da za donošenje važnih odluka u životu svake organizacije, a politička stranka to svakako je, od osobite je važnosti da se sagledaju uzroci zbog kojih se organizacija našla u sadašnjem položaju, gdje bi željela biti nakon izlaska iz krize(cilj) , kako to postići, koja organizacijska struktura je najoptimalnija da omogući ostvarenje baš tog cilja, a ne da ga eventualno usporava ili koči. Tek tada se definiraju ljudski potencijali (koje kompetencije, znanja i iskustva trebaju imati) neophodni za ostvarivanje baš tog cilja, a ne bilokakvih kozmetičkih promjene.
Činjenica je da je SDP u posljednjih šest parlamentarnih izbornih ciklusa bio u poziciji da samo jednom i to 2011. godine sastavi Vladu, a u 30 godina samostalne Hrvatske svega je dva puta bio na vlasti ni u jednom slučaju nije uspio potvrditi mandat.
Video - Macan: Ovo što se događa je politička nekultura. Mijić: Plenković bi pokazao dobre namjere ako ponovi poziv
Nakon još jednog neuspjelog pokušaja da građane uvjeri kako su ideje, politike, programi i ljudi koje nudi bolji od konkurenata sada je trenutak u kojem stranka treba zastati, temeljito razmisliti, dati si dovoljno vremena da preispita koji su razlozi izostanaka uspjeha i odredi nove ciljeve.
Ovaj trenutak može biti točka preokreta – početak transformativnog procesa stvaranja SDP 2.0. Ali i ne mora!
Hitnja, žurnja i nestrpljivost izbora novog čelnika – predsjednika, članstvo i stranku dovodi u podređeni položaj i pretvara i njih i proces izbora u tek puko izjašnjavanja o tome tko će biti novi „mesija“. Jer navodno će se izborom predsjednika riješiti svi ili većina problema.
Iskustvo govori da nažalost najvjerojatnije neće.
SDP-u je potrebna temeljita promjena, a ne mesija! Promjena se može upravljati jedino ako će se članovi ponovno osjećati važnim stranci, a to znači da ih se pita (ne samo da glasaju) i da svojim prijedlozima i idejama mogu utjecati na oblikovanje politika i rješenja.
Ako je rješenje za izlaz iz ove situacije samo „puki“ izbor predsjednika – onda SDP ustvari i nema problema. Čak štoviše, do slijedećih parlamentarnih izbora može testirati i nekoliko predsjednika…
Međutim, stanje u kojem se stranka nalazi, politike i program koji su „formalno“ uobličeni, ideje i rješenja koje nudimo očito ne ulijevaju dovoljno povjerenja građanima da SDP može potaknuti novi razvojni ciklus i osigurati uvjete za bolji, kvalitetniji, perspektivniji i sretniji život svih građana.
Stoga predlažem da se izbori za sve organe svih razina organiziranja stranke sazovu u prvu subotu lipnja 2021. godine odnosno tjedan dana nakon održavanja drugog kruga lokalnih izbora.
Iskoristimo vrijeme do tada za:
· Analizu stanja i položaja stranke u razgovoru sa članstvom, stručnom i zainteresiranom javnošću – odgovorimo na pitanja koji su unutrašnji, a koji vanjski razlozi zašto smo tu gdje jesmo;
· Osmisliti i definirati nove ideje, politike i metode rada socijaldemokracije u Hrvatskoj u ovom desetljeću;
· Definirati ambiciju – gdje želimo biti (što želimo postići) i s kim to želimo postići (tko su nam prirodni i potrebni partneri i saveznici);
· Definirati najbolji model organiziranja stranke za postizanje tog cilja;
· Definirati tko su naši glasači od kojih ćemo tražiti povjerenje i kako da ih u to u što mi sami vjerujemo uvjerimo. Kome se obraćamo? Više od polovine birača na slijedećim parlamentarnim izborima bit će generacija Y i Z. Upitajmo se kolika je bila prosječna starost građana koji su glasali za Restart na posljednjim izborima? Ako želimo privući Y i Z onda i stranka pomalo mora nalikovati na nove generacija i one moraju biti uključene u vođenje stranke.
Video - Plenković o Milanoviću i traču o dociranju: Meni to djeluje smiješno
Klub Zastupnika je samostalno tijelo koje nije podređeno stranci pa ni na koji način izostanak vodstva stranke ne može utjecati na kvalitetu, kvantitetu i opseg djelovanja kluba. To prije svega i jedino ovisi od samih zastupnika, koji nemaju imperativni mandat i vodstva Kluba zastupnika.
Odluke o kandidatima za lokalne izbore u JLS gdje nismo na vlasti nužno je i potrebno donijeti čim prije jer ti kandidati, posebice u velikim gradovima, moraju započeti s kampanjom tijekom ljeta i nemaju vremena ni potrebe čekati izbor vodstva stranke.
Održavanje unutar stranačkih izbora nakon lokalnih po prvi puta omogućilo bi i izbornim pobjednicima na lokalnim izborima da mogu ravnopravno konkurirati za upravljačke pozicije u stranačkom vodstvu. Oni bi utjecali da se mentalitet stranačkog vodstva da se prometne u pobjednički!
Iskustvo nam je pokazalo da izborni model „jedan član – jedan glas“ ima svojih dobrih strana, ali ima i negativan utjecaj na stranku, a nerijetko dovodi i do negativne selekcije i zatvorenosti pojedinih organizacija. Stoga je nužno pažljivo analizirati efekte postojećeg modela i razmotriti prelazak na modele koji će biti primjereniji izboru vodstva naše stranke i kandidata za javne dužnosti kako bi u vodstvo stranke bili birani članovi koji će imati kapacitet, želju i energiju za ostvarivanje dogovorenih ciljeva.
Hrvatska ulazi u ekonomski i epidemiološki neizvjesnu jesen pa bi i zbog toga bilo mudru pričekati i sagledati koliki će biti razmjeri kriza, kakva će biti politička situacija i dinamika u Saboru.
Racionalni izbor se ne bi trebali raditi u afektu, nego li „hladne glave“, na temelju analiza i podataka i programa i ciljeva koji se žele postići. U ovom trenutku niti jedno od navedenog nije zadovoljeno.
Održavanje stranačkih izbora nakon lokalnih omogućuje širem krugu članova da se kandidiraju jer imaju dovoljno vremena da radom u Saboru, pobjedom na lokalnim izborima ili radom u stranci postanu prepoznatljivi i članstvu poželjan izbor.
Prije nego li odgovorimo na pitanja zašto naša uspješnost nije bila zadovoljavajuća i prije nego li sami sebe, svaki član ponaosob, ne uvjerimo da nove ideje koje nudimo bude u građanima nadu da će socijaldemokracija povećati njihovu kvalitetu života – nemojmo žuriti s izborom predsjednika.
Odluka o sazivanju izbora nije „samo“ odluka o tome kada će članovi birati nego je i definiranje kapaciteta stranke za promjene koje su nužne. Ukoliko u onima koji donose odluke nema kritične mase koja bi pokrenula promjene, već se promjenom smatraju samo smjene u vrhu stranke, transformacija se neće dogoditi . Ni prije ni poslije izbora! - naveo je Zvonimir Mršić u pismu.
Pravi se našao. U svojoj "vladavini" je glupošću i lopovlukom uspio uništiti Podravku i pola Koprivnice.