OD IDUĆE GODINE

MUP uvodi velike promjene na policijskim odorama: 'Sve će se snimati'

Zagreb: Svečanost povodom završetka školovanja učenika 4. razreda Policijske škole Josip Jović
Foto: Robert Anic/PIXSELL
1/5
27.09.2024.
u 14:13

Još 2015. godine MUP je pokrenuo projekt 'Sustav za upravljanje policijskim kamerama' u sklopu inicijative e-policija, no on nije u potpunosti implementiran.

Svi uniformirani pripadnici hrvatske policije uskoro će na svojim odorama nositi kamere, čija će uporaba postati obavezna tijekom svake intervencije. Prema prvim informacijama, projekt nabave ovog sustava i opremanja policajaca trebao bi započeti iduće godine. Kako je potvrđeno iz dobro upućenih izvora, proračun Ministarstva unutarnjih poslova za sljedeću godinu uključit će potrebna sredstva za realizaciju ovog plana.

„Snimanje intervencija prvenstveno će služiti zaštiti policajaca od neopravdanih optužbi, ali i zaštiti građana od mogućeg prekoračenja ovlasti ili prekomjerne upotrebe sile,“ izjavio je izvor tportala. Najavljeno je da će projekt biti predstavljen javnosti u nadolazećim tjednima.

Još 2015. godine MUP je pokrenuo projekt 'Sustav za upravljanje policijskim kamerama' u sklopu inicijative e-policija, no on nije u potpunosti implementiran. Sustav je tada postavljen na 10 lokacija – u šest policijskih postaja zagrebačke policijske uprave te u još četiri uprave: osječko-baranjskoj, primorsko-goranskoj, istarskoj i splitsko-dalmatinskoj. Svaka lokacija imala je e-kiosk s 20 kamera, aplikaciju za praćenje korištenja kamera te sustav za pohranu snimki. Javnost se vjerojatno sjeća snimke intervencije u Osijeku iz tog razdoblja, kada je policajac grubo postupio prema starijoj ženi zbog prelaska ceste na crveno svjetlo. Nakon toga, službenih snimki intervencija gotovo nije bilo u javnosti.

VEZANI ČLANCI: 

Također, istaknuli su da u Europi ne postoji jedinstvena praksa kada je riječ o upotrebi policijskih tjelesnih kamera. U nekim zemljama kamere se koriste isključivo na policijskim vozilima i služe za nadzor prometa, dok se u drugim zemljama postavljaju i na uniforme policajaca – s ciljem nadzora prometa te intervencija, osobito kod slučajeva obiteljskog nasilja. U trećim državama kamere se koriste prilikom postupanja u masovnim okupljanjima ili kod sigurnosno rizičnih situacija, poput incidenta s navijačima kod odmorišta Desinec prije dvije godine, ističe tportal

U nekim zemljama o korištenju kamera autonomno odlučuju lokalne policijske uprave, dok u drugima ta odluka može biti prepuštena samim policajcima. Postoje i države u kojima kamere uopće nisu u uporabi.

>>> FOTO Zavirite u srce vojne akcije, evo kako izgleda jedna vježba: Oklopna vozila, oružje i vojnici u punoj pripravnosti

Zagreb: Svečanost povodom završetka školovanja učenika 4. razreda Policijske škole Josip Jović
1/23
Ključne riječi

Komentara 3

RO
Romica
15:06 27.09.2024.

Dokaz da država više ne vjeruje ni svojoj policiji

TM
trade_mark
14:31 27.09.2024.

hoće se snimati i kako ništa ne rade i dok sjede u birtiji?

CO
CommonSense
16:24 27.09.2024.

Hoće li im nabaviti napokon i elektro šokere?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije