Posjeta Velikoj Britaniji bit će moje prvo stručno usavršavanje u inozemstvu. Radujem se tome, ponajviše jer ću imati priliku steći nova iskustva te stvoriti kontakte koji će mi pomoći u budućem radu, kao i Muzeju – kaže Lana Bede, mlada muzejska pedagoginja zaposlena u Gradskom muzeju Karlovac.
Sveučilište u Leicesteru pozvalo je autore sjajne izložbe Ledeno doba, koju je u Galeriji Vjekoslav Karas od prosinca 2010. do veljače 2011. razgledalo oko 2.500 Karlovčana. Osim Lane, izložbu potpisuju i Katarina Ivanišin Kardum iz Prirodoslovnog muzeja u Dubrovniku i Zdenko Dubovečak iz tvrtke Arhimania.
Upoznavanje s trendovima
Na međunarodnom interdisciplinarnom simpoziju Muzejske utopije predstavit će taj projekt 27. i 28. ožujka. Činjenica da je izabrano baš njihovo predavanje od mnoštva prijavljenih dovoljno govori da se radi o velikom uspjehu. Da je uistinu takav pokazuje i prestiž domaćina, jer je Škola za muzejske studije tog sveučilišta najstarija i jedna od najuglednijih na svijetu.
– Uživa međunarodni ugled na području istraživačkog i obrazovnog rada s najvećim postotkom svjetski rangiranih istraživanja među britanskim sveučilištima – objašnjava Bede.
Osim što se Karlovčanki pruža mogućnost ostvariti kontakte među muzealcima iz čitavog svijeta, upoznat će se i s novim istraživanjima i suvremenim trendovima u muzejskoj djelatnosti. Provest će i tri dana obilazeći knjižnicu i Odjel za muzeologiju Sveučilišta u Leicesteru, tamošnjem gradskom muzeju, te odjelima obrazovanja u slavnim londonskim muzejima Britanskom, Victoria i Albert, Londonskom i Prirodoslovni muzeju.
Podizanje kvalitete
– Iskustva koja ćemo tamo steći primijenit ćemo u pripremnim radovima na izradi koncepcije novog stalnog postava karlovačkog muzeja, koja će naglasak stavljati na obrazovne sadržaje za djecu i mlade, primjenu novih tehnologija te na podizanje razine kvalitete i raznovrsnosti aktualnih pedagoških programa koje provodimo – najavljuje karlovačka muzejska pedagoginja.