Dvorski slikar odlučnim pokretima oslikava dvorac koji stoljećima šuti. Gatara pomno osluškuje i mimikom lica nagovještava što se sprema. Stari lončar vrti kolo i pažljivo mijesi glinu. Krvnici sa svojim prepoznatljivim ‘alatom’ kreću u omiljenu aktivnost...
Druženje pod bakljama
Tako je bilo u vrijeme plemenite općine Dubovačke što su doživjeli i brojni posjetitelji Starog grada Dubovca na kojem je održan tradicionalni deseti Sajam vlastelinstva.U organizaciji udruge Bratstvo Svetog Mihovila pod pokroviteljstvom Grada Karlovca dvodnevna kulturno-povijesna, turističko-poučna i zabavna manifestacija rekonstruirala je život u 16. stoljeću.
Plemenita općina Dubovačka tako je i ove godine bila dostupna svima koji su došli u dvorac Dubovac. Obožavatelji te kulturno-povijesne znamenitosti u dvorcu su se pod bakljama družili dugo u noć.
A tijekom dana brojni posjetitelji uživali su u kazališnim i scenskim nastupima, kao i koncertu renesansnog ansambla Triola. Zaplesali su renesansni ples,osjetili kiropraktiku srednjeg vijeka, ali i kušali domaće specijalitete. Najmlađi su pak uživali u pripovijedanju bajki, dječjoj predstavi, a posebno ih se dojmilo jahanje na konju.
Mnogi su željeli osjetiti i doživjeti kako je to staviti glavu pod krvnikovu sjekiru.Velika gužva stvorila se i u kovačnici u kojoj se mogla nabaviti potkova za sreću, ali i mač, štit, samostrel, glavno oružje nekadašnjih vremena.
– Ovakvi sajmovi, poput ovog u Karlovcu vrlo su značajni. Ne samo da se ožive i očuvaju stari zanati i običaji. Važno je potaknuti ljude da treba stvarati rukama. Takav rad oplemenjuje i obogaćuje čovjeka. Svi misle da je jednostavno okretati lončarsko kolo. Ne ide to samo tako – napominje Tihomir Želimovski iz Udruge starih zanata iz Hlebine kraj Koprivnice, koja se bavi i izradom drvenih igračaka, pletenjem košari i drugim aktivnostima.
Gosti iz Slovenije
Osim članova udruge Bratstvo svetog Mihovila u oživljavanju dubovačke općine pomogli su i Aureus Unicornis, žongler Trilja IV, povijesno plesna udruga Kontea iz Konjšćine, Viteški red Jurja in Wolka Turjaškega iz Žuženberškega grada, kao i Kulturno društvo Lonca iz Škofje Loke iz Slovenije.