Model poticanja rješavanja stambenog pitanja koji je izradilo ministarstvo Lovre Kuščevića potpuno će anulirati eventualni udar koji bi moglo izazvati ukidanje porezne olakšice na kupnju prve nekretnine. Građani mlađi od 45 godina koji su u procesu kupnje stana moraju dobro promisliti isplati li se kupiti stan do Nove godine da bi se izbjeglo plaćanje poreza na promet nekretnina koji će ubuduće iznositi četiri posto prodajne cijene nekretnine ili će čekati novi zakon kojim mogu višestruko nadoknaditi taj porez kroz izdašne subvencije.
Dijete produljuje subvencije
Ukidanje olakšice koja je bila spas za većinu mladih ljudi koji su kupili prvu nekretninu ionako se već dogodilo za nove nekretnine jer je ulaskom u Europsku uniju Hrvatska dobila obvezu od početka 2015. sve nove nekretnine uključiti u sustav PDV-a tako da je novim propisom Ministarstvo financija, znajući za razradu plana subvencija, izjednačilo uvjete prodaje novih i rabljenih nekretnina.
Nacrt zakona koji smo analizirali predviđa subvencije na razini od polovice mjesečne rate tijekom četiri godine za sve građane koji kupe novu ili rabljenu nekretninu. Dva su limita uključena u program – na njega se mogu prijaviti mlađi od 45 godina, a stan mora biti jeftiniji od 100.000 eura. U proračunu će se za tu namjenu odvojiti 35 milijuna kuna za prvu godinu kojom bi se mogle pokriti subvencije za oko 1500 stanova, a predviđeno je da se subvencije dodjeljuju bankama koje bi se natjecale za kvotu unutar ukupnog iznosa. Veću bi kvotu trebala dobiti ona banka koja ponudi građanima bolje uvjete pa Kuščević očekuje i snižavanje kamatnih stopa na stambene kredite.
Model nije do kraja dogovoren na razini Vlade pa je moguće da će se iznosi subvencije i mijenjati, ali intencija je imati visok udio subvencija kako bi se potaknula prodaja stanova i pomoglo mladim obiteljima u rješavanju stambenog pitanja. Tome u prilog govori i prijedlog da se obitelji koja tijekom četiri godine subvencioniranja dobije dijete produlji vremensko razdoblje pomoći za godinu do dvije. Prvi izračuni pokazuju, ako model ne doživi izmjene, da će kupac stana u vrijednosti 100.000 eura tijekom četiri godine otplate kredita dobiti subvencije vrijedne 15.663,36 eura ako kredit podigne na rok od 20 godina s kamatnom stopom od 4,8 posto. Njegov bi anuitet bez subvencija iznosio bi 652,64 eura mjesečno, što bi se u prve četiri godine prepolovilo, ali bi morao pri kupnji stana platiti 4000 eura poreza na promet nekretnina. Uz novi plan tako bi kupac bio u “debelom plusu” jer bi od države dobio u konačnici 11.663,36 eura olakšica tijekom četiri godine.
Prodaja stanova u padu
Za manji stan čija je vrijednost 50.000 eura, a kupljen je također kreditom na rok od 20 godina uz kamatu od 4,8 posto, subvencije sežu do 7831 euro tijekom četiri godine. Manje je isplativo po ovom modelu uzimati kredit na 30 godina jer bi u slučaju vrijednosti stana od 100.000 eura subvencije bile oko tri tisuće eura manje, točnije oko 12.593 eura tijekom četiri godine.
U resornom ministarstvu nadaju se da će ova mjera potaknuti prodaju stanova koja pada od početka krize. U prvih šest mjeseci, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prodano je samo 1348 novih stanova u cijeloj državi, pri čemu je u tu brojku uključeno i 258 stanova iz poticajne stanogradnje. U pretkriznom razdoblju prodavalo se i do 3200 novih stanova godišnje, a kako nema preciznih podataka o ukupnoj prodaji nekretnina u Hrvatskoj, možemo kalkulirati podacima o padu prometa na tržištu od 40 posto.
Konstantno padaju i cijene pa su se tako novi stanovi prodavali uz prosječnu cijenu kvadrata od 10.883 kune po četvornom metru na razini Hrvatske, a nešto viših 11.380 kuna po četvornom metru u samom Zagrebu.
>> Komu koristi hrvatska porezna reforma?
Zvuci dobro taj poticaj. Ali ipak treba bar 30-40% cijene stana imati vec svojeg novca... ako se financira s manje nije dobro.