Biskupi ne mogu \"zatvoriti\" oči pred velikim pitanjem u Slavoniji - seljačkim prosvjedima. O njima su govorili i na sjednici biskupa Đakovačko - osječke crkvene pokrajine prvi puta jučer održane u novouređenom biskupskom Vikarijatu u Osijeku. Problem sela usporedili su sa santom leda.
- Dok je jedan njezin dio iznad vode, drugi je u njoj. Prema van su seljački prosvjedi, a stvarna problematika je puno dublja i kompleksnija. Založiti se za čovjeka i prednost dati kapitalu, politika je koja gleda samo na isplativost poljoprivredne proizvodnje, a seljake kao puke proizvođače hrane koji moraju izboriti svoje mjesto na tržištu često u neravnopravnoj borbi s velikima, nije politika koja se zalaže za čovjeka - poručio je pred novinarima u Osijeku nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić. Biskupi smatraju, također, kako selo ima veće značenje, pa ga stoga ne treba gurnuti u \"ralje nesmiljene tržišne konkurencije\", ali i da propadaju obiteljska gospodarstva.
- Skrb za jednostavne i siromašne ljude zahtjeva politiku koja treba imati strategiju razvoja, a koja se temelji na promicanju čovjeka i njegova dostojanstva. To znači da je potrebno pomoći i podržati pravo na udruživanje ostvarivanjem pravednijeg zakona o zadrugarstvu kroz brigu o obrazvonoj strukturi na selu, pomoći u svladavanju usitnjenog zemljišta te omogućavajući pravedniju raspodjelu i druge reforme - rekao je Hranić koji smatra da poticaji ne trebaju biti socijalna kategorija, nego pravedni dodatak na rad.
Na novinarski upit o aktualnom problemu glede slučaja \"lex Perković\" odgovorio je kako je bilo veliko iznenađenje da je takva klauzula donesena te da se pokazala kako nije dobra i razborita.
- Vlada vidi da je tu pogriješila. Otvoreno su to priznali iako na početku nisu htjeli. No, sporost i odugovlačenje da se ona ukloni, svakako je donijela veliku štetu. Drugo je pitanje kome je to bilo potrebno i što se s njom htjelo postići - rekao je nadbiskup đakovačko - osječki Đ. Hranić.
>> Miljenić lažno tvrdio da je lex Perković tehničko pitanje