Kraj Valuna na otoku Cresu pronađena je živa jedinka plemenite periske, priopćili su iz Hrvatskog veterinarskog instituta. Periska se nalazi na dubini od 6,4 metra i visoka je oko 30 centimetara. Budući da živi u zoni sidrenja, bit će, po protokolu Projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu, zaštićena posebnim kavezom.
Periska je dobila ime DIZ po svojim pronalazačima – Dragutinu Šimatoviću i Zoranu Delibašiću, tehničkim roniocima istraživačkog tima HVI-ja, koji su podmorje pretraživali podvodnim skuterima. Oni već dvije godine sudjeluju u Projektu očuvanja plemenite periske u Jadranu koji koordinira Ministarstvo zaštite okoliša i održivog razvoja, a sufinancira Fond za energetsku učinkovitost.
- Otkrića živih jedinki plemenite periske te prikupljene ličinki o kojima se brinu stručnjaci u Aquariumu Pula, svima uključenima u Projekt očuvanja plemenite periske u Jadranu daju vjetar u leđa - kažu iz HVI-ja.
Kao i prošle godine, i ovoga se proljeća postavljaju kolektori za prihvat ličinki plemenite periske koja se razmnožava tijekom ljetnih mjeseci. U kasnu jesen, kad se temperatura mora spusti, kolektori se vade iz mora i pregledavaju, a pronađene ličinke plemenite periske se vrlo pažljivo i brzo moraju transportirati u Aquarium Pula gdje dalje rastu u sigurnim i kontroliranim uvjetima. Istraživački tim Hrvatskog veterinarskog instituta prošli je tjedan postavio kolektore na pet lokacija - dvije u Malom Lošinju i tri na Cresu.
Na Projektu očuvanja plemenite periske u Jadranu, uz potporu institucija čije su djelatnosti usko vezane za more, odlično surađuju stručnjaci i ronioci zahvaljujući čemu je opstanak plemenite periske, endema Mediterana i najvećeg prirodnog filtera mora, na dobrom putu, ističe se u priopćenju.
Istraživačkom timu na terenu pomaže i MUP-ov ronilački centar u vojarni Kovčanje u Malom Lošinju. Osim što istraživačima pružaju podršku u smještaju, punjenju boca i skladištenju opreme, ronioci MUP-a sudjeluju i u pretraživanju podmorja te dojavljivanju nalaza živih jedinki periske.
Periska - Plemenita periska. "Nakon izrazito agresivnog razmnožavanja prethodnih godina, neki izvori govore o 5-10 periski na četvornom metru, došlo je do naglog izumiranja čiji uzrok nije poznat" Ukratko "strucnjaci" jos uvijek nemaju pojma uzroku "izumiranja" periske ali su hitri optuziti zagadivanje, zagrijavanje mora, klimatske promjene i ljudsko djelovanje - koje je po previlu uvijek stetno sto god da ljudi rade. Neka se "strucnjaci" najprije pozabave iznaci uzrok pomora periske (ukoliko je to vaznije nego rjesiti pitanje gladi na planeti ili pitanje bolesti koje masovno tamane ljudstvo ili ga debilitiraju a lijeka se ne nalazi)! Ukoliko je opstanak periske vazniji od ljudske vrste zamoliti dobrocinitelja putleda da baci desetak Sarmata na najnapucenije djelove planete pa ce problem biti rjesen. Za sada mi je ocito da Hrvatska Vlada ima viska novaca pa ga trosi na trazenje i transplantaciju licinki periske i uzgajanje periske u akvarijima ali im nije vazno platiti troskove bolnica dobavljacima lijekova.