Trgovina ljudima i pretvaranje djece i žena i u seksualno roblje, jedna je od posljedica rata u Ukrajini iz koje je od ratnih strahota uzrokovanih ruskom agresijom od veljače pobjeglo 13 milijuna ljudi. Ukrajinske izbjeglice, koje spas od rata traže u susjednim državama ili državama EU, uglavnom su žene i djece i kao takvi lake su mete mnogih predatora. Koji im na površini nude usluge smještaja i prijevoza, a u stvari ih pretvaraju ili u seksualno roblje ili jeftinu, gotovo robovsku radnu snagu.
Problem je to kojeg je svjestan i Europol, pa je nedavno organizirana združena policijska operacija u kojoj su uz Europol sudjelovale policije 14 zemalja. Cilj akcije bilo je otkrivanje lažnih internet stranica koje ukrajinskim izbjeglicama navodno nude pomoć. Akcijom, čiji je cilj bio otkrivanje takvih internat stranica te njihovo zatvaranje, koordinirala je nizozemska policija, a istražitelji su se fokusirali i na objave na društvenim mrežama u kojima se ukrajinskim izbjeglicama nudila pomoć bilo vezano za smještaj, prijevoz, pronalaženje posla...
Istražitelji su, nakon što su otkrili takve stranice pažljivo pratili objave na njima, datume zakazanih sastanaka, a pratili su i internet stranice koje su specijaliziranje za objavljivanja oglasa u kojima se nude seksualne usluge. Unutar te združene policijske skupine posao je bio podijeljen. Policije zemalja koje graniče s Ukrajinom su se fokusirale na pretraživanja internet stranica i društvenih mreža na kojima se ukrajinskim izbjeglicama nudila pomoć oko smještaja, prijevoza i pronalaženja posla.
Na dan kada je operacija inicirana, istražitelji su identificirali sumnjive oglase, a pri tome su im pomogle i dojave građana o potencijalno sumnjivim stranicama. Istražitelji su ukupno nadzirali 125 internet stranica pri čemu identificirali devet osoba koje se sumnja da su trgovali ljudima te devet žrtva. To je dovelo do pokretanja 15 istraga, a provjerene su ukupno 351 osobe.