Statistička analiza potvrđuje:

Najgori dani konačno su iza Italije i Španjolske!

Koronavirus u Španjolskoj
Foto: Reuters/PIXSELL
1/7
06.04.2020.
u 09:38

Iako Španjolska sada ima više zaraženih i od Italije, nedjeljni porast smrtnih ishoda od 471 slučaja, najmanji je unazad 13 dana, te bilježe već pet dana stalni pad broja mrtvih nakon što su 1. travnja imali čak 923 mrtvih.

Unatoč nastavku strašnih brojki o posljedicama pandemije koronavirusa i proteklih dana, više statističkih pokazatelja ukazuju kako su konačno najgori dani ipak iza Italije i Španjolske, gdje je dosad 41 % svih žrtava od koronavirusa u svijetu.

Iako je Italija i prema posljednjem izvještaju imala 525 žrtava, to je najmanji 24-satni porast broja žrtava u proteklih 17 dana, još od 19. ožujka. Sve to vrijeme Italija je svaki dan brojila više od 600 mrtvih, a najviše 27. ožujka kad je bilo 919 smrtnih ishoda zbog zaraze.

I porast broja kritičnih slučajeva u Italiji je proteklog tjedna značajno smanjen, a već dva dana i te brojke imaju suprotan smjer, broj težih slučajeva je u padu, u subotu za 74 slučaja manje nego prethodnog dana, a u nedjelju za još 17 slučajeva, što je malo u odnosu na ukupno 3977 teško oboljelih od covida-19 do jučer u popodnevnim satima, ali je osjetan pomak za opterećeni talijanski zdravstveni sustav.

Ohrabrujuće je i da je već sedam dana zaredom broj novozaraženih pao na dnevnoj razini ispod pet tisuća, dok su 21. i 26. ožujka imali najveći dnevni porast 6557 i 6203 novozaraženih.

Koronavirus u Španjolskoj
1/5

Iako Španjolska sada ima više zaraženih i od Italije, nedjeljni porast smrtnih ishoda od 471 slučaja, najmanji je unazad 13 dana, te bilježe već pet dana stalni pad broja mrtvih nakon što su 1. travnja imali čak 923 mrtvih.

Premda, kod njih broj kritičnih slučajeva, 6861 i dalje ima stalan i značajan trend porasta, više od 300 slučajeva za protekla 24 sata. Ipak broj zaraženih već četiri dana je u padu, protekla 24 sata čak za gotovo tisuću slučajeva na 4591, a nakon što su 1. travnja imali najveći porast od čak 8195 novozaraženih. Najveći dnevni porast broja zaraženih, odnosno vrhunac epidemije Španjolska je imala 26. ožujka i to 8271 slučaj, te su od tada prolazili kroz sedam najtragičnijih dana po broju mrtvih.

Kina je 4. veljače (to je talijanski 21. ožujka i španjolski 26. ožujka) imala najveće dnevno povećanje broja zaraženih (3884 slučaja) i od tada se širenje zaraze usporava. Trebalo im je otprilike šezdesetak dana da širenje zaraze dosegne vrhunac, a onda sada već dva mjeseca da broj novozaraženih padne na tridesetak slučajeva dnevno što bilježe proteklih šest dana. Sve to vrijeme broje mrtve, neprestano od 22. siječnja, pa i danas 77. dan imaju dva smrtna slučaja, dok su na vrhuncu epidemije 4. veljače imali "samo" 490 od ukupno dosadašnjih 3331 žrtve. Oni su najgore dane sa 97 do 150 mrtvih imali od 9. do 23. veljače. Međutim, od 17. ožujka imaju dnevni porast od najviše 9 mrtvih i to jednom, 22. ožujka, što je beznačajno u odnosu na brojke s kojima se trenutno nose brojne zemlje diljem svijeta.

S obzirom na kinesko iskustvo, Italija i Španjolska bi neprestani crni niz mogle imati sve do kraja svibnja, te bi mrtvih moglo biti najmanje još koliko ih imaju danas, Italija 15.887 i Španjolska 12.418. i to bez da smo u procjene uračunali sve prednosti kineskog modela obrane od epidemije. Naime, Kina je na polovici svoga smrtonosnog puta bila u odnosu na trenutno stanje 15. veljače kad su imali 1665 žrtava. Tada su imali 68.500 zaraženih. Zapadna Europa i SAD još nisu na pola tog puta.

Uzgred, Kina ima još "samo" 1299 zaraženih, odnosno već prekosutra mogli bi imati manje zaraženih i od Hrvatske s obzirom da je kod nas trenutno 1042 zaraženih od ukupno 1182 potvrđene zaraze. Kinesko zdravstvo još uvijek se bori za živote 265 teško oboljelih od covida-19, a u proteklih tjedan dana njihov je broj prepolovljen. Za to vrijeme umrla je 31 zaražena osoba. To znači da će Kina svoju bitku s koronavirusom okončati sa smrtnošću od 4,1 %. U Kini je zasad bilo 81.708 potvrđenih zaraza, dok im se stvaran broj, kao i drugdje u svijetu, ne zna. Po našem znanstveniku Igoru Rudanu broj stvarno zaraženih mogao bi biti i četiri puta veći od trenutno potvrđenih, pa i više od toga.

Trenutno je smrtnost koronavirusa u svijetu 5,4 % s tim da stalno raste još od 5. veljače kad je bila 2 %, što je i posljedica toga što sve više ljudi umire zbog ležernijeg pristupa obrani od virusa izvan Kine, te kašnjenja i drugih propusta u obrani zdravstvenih i institucija koje skrbe o starijima, a i kako se virus širi svijetom sve se manje potvrđuje stvarni broj zaraženih, osobito u zemljama gdje više nije pod kontrolom epidemioloških službi, osobito u zapadnoeuropskim zemljama, SAD-u i Iranu.  

Na drive-in testiranje na koronavirus možete doći automobilom, taksijem, pa čak i pješke

>> Tema: Koronavirus

Ključne riječi

Komentara 14

ZE
Zambija export-import
09:46 06.04.2020.

Ni približno točno, Jurasiću. Istina je da se krivulja malo položila, ali ni približno da bi bila padajuća. Ni u Italiji, ni u Španjolskoj. U obje države i dalje raste broj aktivnih slučajeva, što znači da se otkriva više novih slučajeva, nego što iz završi (smrću ili ozdravljenjem). Ti su brojevi jučer bili najveći do sada. Tako da je najgore tek ispred Italije i Španjolske. U najoptimističnijem scenariju će u Italiji u ovom valu umrijeti još 40 tisuća, a u Španjolskoj još 20 tisuća ljudi, i to pod uvjetima da izdrže karantenu još 3-4 mjeseca (što je nemoguće), i da ne dođe do početka drugog vala dok prvi ne završi (što je opet nemoguće ako ne izdrže karantenu).

RO
RogaBabaroga
10:04 06.04.2020.

ajde fasla Bogu ! srertno nasm bilo svima!

DU
Deleted user
09:59 06.04.2020.

Ne vjeruje kineskoj statistici, oni non stop nešto muljaju, doktor koji je upozorio na coronu, bio je zatvoren.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije