Ljetne vrućine u većini nas bude želju za morskim žalom, ljuljuškanjem na valovima i opuštanjem, a veći dio muške populacije u tu sliku svakako uključuje i zgodnu ženu u minijaturnom bikiniju. Da bi slika većeg dijela muške populacije bila potpuna, pobrinuo se sada već davne 1946. godine Louis Reard, automobilski inženjer koji je nakon dugogodišnjeg vođenja majčine trgovine donjim rubljem u Parizu odlučio ogoliti ženski pupak i osmislio moderni bikini.
Sada već spreman za starosnu mirovinu, bikini slavi 66. rođendan, a kao "dijete" Vatikan ga je nazivao nemoralnim. Kritike na taj sada uobičajeni odjevni predmet išle su do tih granica da je prozivan kako o ženi koja ga odluči nositi otkriva sve osim majčina djevojačkog prezimena.
Ipak, na sreću muškaraca i žena diljem svijeta, bikini je postao dio svakodnevice, a mnogi smatraju kako je taj maleni dvodijelni odjevni predmet najveći francuski dar modnom svijetu.
Nakon što se Reard dosjetio kako bi bilo vrlo zanimljivo s tadašnjih kupaćih kostima odstraniti veliki dio tkanine, zvijezda znana kao bikini je rođena. Ipak, nije bilo lako u to vrijeme naći ženu koja bi željela biti model za tako kontroverzni odjevni predmet pa je na kraju unajmio Micheline Bernardini, plesačicu iz jednog od pariških kasina koja je u Reardovom bikiniju prvi put "prošetala" 5. srpnja 1946. na jednom od pariških javnih bazena.
Svoj "izum" Reard je nazvao po Bikini Atolu, jednom od brojnih otoka u Južnom Pacifiku gdje su Amerikanci tog ljeta izvodili pokuse novoosmišljene atomske bombe samo godinu dana nakon bacanja dvaju bombi na Japan, a na ime se odlučio znajući kako će i njegov bikini u svijetu izazvati veliku "eksploziju".
Pet godina poslije organizatori izbora za Miss svijeta zabranili su natjecateljicama da pred žirijem defiliraju u bikinijima jer bi svakoj od onih koje to učine činjenica da je prošetala u tako minijaturnom odjevnom predmetu donijela nepoštenu prednost.
Ipak, mišljenja moralista nisu mogla zaustaviti sve veću popularnost bikinija, a velika reklama za dvodijelni kupaći kostim bilo je i pojavljivanje britanske glumice Diane Dors u bikiniju od nerca na Venecijanskom filmskom festivalu 1955. godine. Imidžu bikinije uvelike je pomoglo i šepurenje Brigitte Bardot u oskudnom bikiniju u filmu "I Bog stvori ženu".
Veliki trenutak za bikini dogodio se i 1962. u jednom od filmova o Jamesu Bondu. Za cijeli svijet sada je to već kultna scena, a svi obožavatelji Jamesa Bonda jako dobro se sjećaju scene iz filmskog nastavka Dr. No u kojoj Ursula Andress izranja iz mora u bijelom bikiniju.
Iako već u godinama za mirovinu, bikini nema namjeru otići s modne scene i plaža diljem svijeta. O njegovoj ustrajnosti dovoljno govori činjenica da se njegove poklonice nisu obazirale na zajedljive komentare kako je nezamislivo da bi bilo koja žena s trunkom ukusa poželjela odjenuti takvu "stvar". Ipak, bikini je ušao u povijest, a zajedljivi komentari moralista davno su zaboravljeni.
he,he ....izum bolji od Teslinih.....-:)) ))