Braći Gjonu i Čunu Radiju potvrđena je nepravomoćna presuda koju im je zbog pokušaja teškog ubojstva i razbojstva u ožujku 2021. izrekao Županijski sud u Zadru, odlučio je Visoki kazneni sud (VKS) odbivši žalbe obojice. Gjon Radi tako je zbog dva teška pokušaja ubojstva osuđen na jedinstvenu kaznu od četiri godine zatvora, dok je njegov brat zbog pomaganja u četiri razbojstva pravomoćno osuđen na jedinstvenu kaznu od dvije godine i osam mjeseci zatvora.
Prema optužnici, Gjon Radi teretio se da je 23. lipnja 2014. pokušao pobjeći nakon razbojstva te je iz pištolja ispalio hitac prema policajcu koji je trčao za njim i njegovim bratom, pokušavajući ih zaustaviti. Žalio se na nepravomoćnu presudu, smatrajući da se radi o općeopasnoj radnji, a ne o dvostrukom pokušaju teškog ubojstva. Osim toga, u svojoj žalbi Gjon Radi naveo je da smatra kako nije počinio dvostruki pokušaj teškog ubojstva jer je ispalio samo jedan hitac. No VKS mu nije dao za pravo.
– Suprotno takvom stavu optuženika, mišljenje Visokog kaznenog suda Republike Hrvatske jest da je prvostupanjski sud pravilno zaključio da je optuženik postupao s izravnom alternativnom namjerom da počini kaznena djela koja su mu stavljena na teret, a da sasvim slučajno nijedan od policajaca nije bio pogođen, kako to ispravno analizira prvostupanjski sud. Prvooptuženik je počinio dva teška pokušaja ubojstva u idealnom stjecaju jer su u konkretnom slučaju oba policajca bila u životnoj opasnosti, a optuženik je postupao u cilju da liši života bilo koga od njih pa su tako obojica oštećenici u ovom kaznenom postupku – naveo je VKS u obrazloženju presude.
VEZANI ČLANCI
Što se tiče njegova brata Čuna Radija, on je u žalbi osporavao pravilnost "utvrđenog činjeničnog stanja subjektivnom ocjenom i analizom provedenih dokaza". No VKS ni njemu nije dao za pravo.
– Prvostupanjski sud proveo je sve potrebne dokaze koje je potom valjano i savjesno analizirao i kritički ocijenio, i to kako pojedinačno, tako i u međusobnoj povezanosti, pa su zaključci do kojih je na takav, logički neupitan način došao u svemu prihvatljivi. Nije u pravu žalitelj kada navodi da iskazi policijskih službenika imaju obilježje indicija, a ne dokaza. Naime, ispitani su svjedoci detaljno i okolnosno govorili o svojim saznanjima s mjesta događaja, a neki svjedoci prepoznali su optuženika bez imalo dvojbe – obrazložio je VKS.
Vezano uz kazne koje su im izrečene, VKS je naveo kako je Gjonu Radiju olakotnim ocijenjeno iskreno priznanje kaznenih djela, iako je zapravo priznao samo činjenicu pucanja, korektno držanje pred sudom, izraženo kajanje, njegovu dosadašnju neosuđivanost, teške obiteljske okolnosti....
– Prvostupanjski sud otegotnih okolnosti nije našao pa su se tako stekli uvjeti za izricanje kazne koja je blaža od propisanog zakonskog minimuma, slijedom čega su mu za svako od počinjenih djela utvrđene pojedinačne kazne zatvora u trajanju od tri godine te je potom osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od četiri godine – naveo je VKS u obrazloženju.
VEZANI ČLANCI
Što se tiče Čuna Radija, ni u njegovu slučaju prvostupanjski sud kod izricanja presude nije našao otegotne okolnosti.
– Nađene su isključivo olakotne okolnosti, koje su se odnosile prije svega na njegovu neosuđivanost, činjenicu da je riječ o obiteljskom čovjeku koji je otac jednog maloljetnog djeteta, kao i to da je njegova uloga u izvršenju inkriminiranih djela bila pomagačka. Kako se pomagatelj može blaže kazniti, to je optuženiku za svako od kaznenih djela utvrđena kazna zatvora niža od propisanog zakonskog minimuma za kaznena djela za koja je proglašen krivim u trajanju od jedne godine zatvora te je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od dvije godine i osam mjeseci – zaključio je VKS.
VIDEO U Karlovcu gorio automobil u vlasništvu pravosudnog policajca