ZADAR - Aleksandar Knežević (45), voditelj zadarskog Interspara, i Šime Strika (43), domar tog centra, jutros su ponovno sjeli na optuženičku klupu Općinskog suda u Zadru gdje im se sudi zbog seksualnog zlostavljanja i mobinga na radnom mjestu dviju djelatnica tog centra.
Podsjetimo, riječ je o prvom slučaju mobinga u Hrvatskoj koji će dobiti svoj sudski epilog jer u Hrvatskoj još nije donesen zakon koji mobing definira kao kazneno djelo.
I jučerašnja rasprava bila je zatvorena za javnost i formalno je proces vraćen na početak zbog promjene sudskog vijeća i proteka vremena.
Neslužbeno, pak, doznajemo da su optuženici ponovno zanijekali krivnju.
Vedran Uranija, pravni zastupnik SSSH u Zadru, ponovio je da je riječ o delikatnom slučaju i da im je on bitan zbog eventualnog traženja naknade štete. No, naglasio je da je s recesijom koja je počela prošle godine, znatno povećan mobing u Hrvatskoj i u Zadru i da će vrlo brzo uputiti inicijativu i novom predsjedniku RH Ivi Josipoviću da Hrvatska treba hitnu izmjenu Kaznenog zakona i Zakona o radu da bi se što bolje zaštitile žrtve mobinga sukladno europskim standardima.
- Mi smo već predali takvu inicijativu Saboru i Vladi, a dat ćemo i novom predsjedniku pa očekujemo da bismo već do ljeta mogli imati novi zakon o mobingu. U Hrvatskoj ima nešto više od 6000 ovakvih slučajeva, posebno seksualnih, a dijelom i radnih i bitno je reći da se mobing kao takav sve bolje rješava. Ovaj postupak je prvi takve vrste u Hrvatskoj - kazao je Vedran Uranija dodajući da će se odluka u ovom slučaju donijeti na osnovu sadašnjih zakona, a to je Kazneni zakon u korelaciji sa Zakonom o radu.
Podsjetimo, optužni prijedlog Aleksandra Kneževića tereti za povredu prava na rad i drugih prava iz rada, dok je domar Šime Strika optužen za bludne radnje.
Dvije djelatnice Interspara u dobi od 31 i 39 godina od sindikata i uprave Interspara tražile su zaštitu na radnom mjestu još početkom prošle godine. No, kako se zlostavljanje nastavilo, a nitko nije reagirao, djelatnice su svoj slučaj dale u medije nakon čega je Općinsko državno odvjetništvo podiglo optužni prijedlog.
Zbog velikog pritiska, obje su djelatnice duže vrijeme bile na bolovanju, no jedna od njih nedavno se vratila na posao.
- Nedavno sam se vratila na posao, ali možete zamisliti kako se osjećam. Naravno da optuženik ni ovaj put nije priznao krivnju - kazala nam je jedna od žrtava mobinga.
Iduće ročište u ovom slučaju zakazano je za 5. veljače.
Zakon - što prije! Da se muškarci zaštite od napastvovanja svojih šefica.