Pismo kojim je Ured visokog predstavnika (OHR) “podsjetio” Predsjedništvo BiH i lidere političkih stranaka na zakonske rokove za formiranje Vijeća ministara, donekle je promijenilo red poteza koje je Predsjedništvo, kao kolektivni šef države planiralo poduzeti kada je u pitanju konstituiranje izvršne vlasti. Predsjedatelj Predsjedništva BiH, Nebojša Radmanović, za naš list kaže kako je ova institucija jučer poduzela određene aktivnosti vezane za formiranje državne vlade, iako, kako ističe, zakonski rokovi nisu bili dovedeni u pitanje
VL: U pismu OHR-a se tvrdi kako 24. studenog ističe rok za dostavljanje kandidata za mandatara na provjeru Središnjem izbornom povjerenstvu i SIPA-i. Je li Predsjedništvo ispoštovalo taj rok?
RADMANOVIĆ: Mi u Predsjedništvu drugačije od OHR-a gledamo na taj rok. Smatramo da zakonski rok za formiranje Vijeća ministara nije ni počeo teći, jer konstituirajuća sjednica Zastupničkog doma još nije završena. Imajući to u vidu mi smo za idući tjedan planirali konzultacijske sastanke s predstavnicima parlamentarnih stranaka oko izbora mandatara. Međutim, kada je već stiglo to pismo od OHR-a, odlučili smo ubrzati aktivnosti i odmah danas (petak) uputiti dopise na adrese svih 12 stranaka koje imaju zastupnike u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, u kojem od njih traži da dostave imena svojih kandidata za mandatara Vijeća ministara BiH.
VL: Kada očekujete odgovore stranaka i koji su idući potezi kada je u pitanju izbor mandatara?
RADMANOVIĆ: Odgovore stranaka očekujemo vrlo brzo, a najkasnije u ponedjeljak. Sva imena će biti proslijeđena na provjeru Središnjem izbornom povjerenstvu BiH i SIPA-i. Nakon što taj dio posla bude obavljen, a ovisno od rezultata konzultativnih sastanaka koje ćemo obaviti s parlamentarnim strankama, Predsjedništvo će izići s prijedlogom mandatara. Odlučeno je da se u početnoj fazi ne ide u javnost s imenima potencijalnih kandidata, jer to ne bi bilo korektno prema njima.
VL: Znači li to da će BiH, u zakonom predviđenom roku, dobiti novog mandatara i Vijeće ministara?
RADMANOVIĆ: Tu moram odvojeno odgovoriti kao predsjedatelj Predsjedništva BiH i kao visoki dužnosnik svoje stranke, Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Kao predsjedatelj mogu kazati da će Predsjedništvo učiniti sve da se ispoštuju zakonski rokovi i da se vlast konstituira što prije.
VL: A što možete kazati kao dužnosnik SNSD-a?
RADMANOVIĆ: S te pozicije moram upozoriti na realne probleme koji mogu ugroziti konstituiranje izvršne, pa i zakonodavne vlasti. Tu je pozicija stranaka sa sjedištem u Republici Srpskoj vrlo jasna. Ove stranke žele proporcionalnu raspodjelu pozicija u državnoj vlasti. Pri tome mi u SNSD-u smatramo da nam, kao najjačoj stranci, treba pripasti pozicija predsjedatelja Vijeća ministara. Problem je što ne postoji dogovor hrvatskih stranaka o formiranju vlasti, a strankama koje uglavnom predstavljaju Srbe i Bošnjake teško se opredjeljivati u takvoj situaciji. Teoretski je moguće je da SNSD i SDP, kao stranke koje imaju značajan broj Hrvata u svojim redovima, popune hrvatska mjesta u državnoj vlasti, ali to je nešto što SNSD neće raditi.
VL: Kako procjenjujete da će se razriješiti ova situacija oko stvaranja parlamentarne većine?
RADMANOVIĆ: Ja se iskreno nadam da je moguće pronaći dogovor između hrvatskih stranaka, a ako se to ne dogodi onda bi se proces formiranja vlasti na razini BiH mogao odužiti. Mnogo toga će ovisiti od toga koja od hrvatskih stranaka će imati većinu zastupnika u domovima naroda, jer teško je formirati vlast sa strankom koja ne bude bila dominantna u klubovima Hrvata u federalnom i državnom domu naroda.
Istječu rokovi za uspostavu vlasti
Ured Visokog predstavnika upozorio je sve parlamentarne stranke na kratke zakonske rokove za uspostavu vlasti. To su: 2. prosinca - krajnji rok za proveru mandatara u SIPA-i i Izbornome povjerenstvu, zatim 5. prosinca - Predsjedništvo imenuje mandatara, 8. prosinca - Parlamentarna Komisija daje preporuku za mandatara, 12. prosinca - Potvrda mandatara u Zastupničkom domu, 14. prosinca - Mandatar treba SIPA-i i Izbornom povjerenstvu dostaviti kandidate za ministre, 13. siječnja - Potvrda o podobnosti ministara SIPA-i Izbornome povjerenstvu, 16. siječnja - Prijedlozi ministara Parlamentarnoj komisiji, 24. siječnja - Komisija mora dati preporuku o ministrima , a 29. siječnja Parlament mora imenovati ministre