Kaznenu prijavu Ministarstvu pravosuđa, USKOK-u, DORH-u, Županijskom odvjetništvu i Policijskoj upravi, a kako bi se utvrdili odgovorni za načinjenu štetu i stanje u Osječkoj pivovari, uputili su danas čelnici HDSSB-a.
- Kriminalne radnje u privatizaciji i pretvorbi ne zastarijevaju te očekujem od Mladena Bajića i Dinka Cvitana da razriješe sve što se događalo u Pivovari od 1992., da se odgovorni imenuju, poduzmu odgovarajuće mjere kako bi ih se sankcioniralo i da se šteta nadoknadi - kazao je predsjednik HDSSB-a dr. Vladimir Šišljagić.
Čelnik HDSSB-a na navedene adrese poslao je i kronologiju događanja u Pivovari tijekom 19 godina. Kako navodi, 1992. tadašnja Agencija za restrukturiranje i razvoj RH (preteča Hrvatskog fonda za privatizaciju) donijela je rješenje o pretvaranju društvenog poduzeća u dioničko i procijenila Pivovaru na samo 5,250.000 tadašnjih njemačkih maraka. Na tu se procjenu žalilo Izvršno vijeće Skupštine općine Osijek te je 1994. HFP napravio kontrolu obavljene pretvorbe i poduzeće procijenio na 20 milijuna njemačkih maraka.
Po tužbi dioničara Ivana Komaka, aktualnog direktora Pivovare, koji je s članovima Nadzornog odbora uhićen prije šest dana zbog sumnje da je tvrtku oštetio za 6,5 milijuna kuna, Ustavni sud je 1999. ukinuo to rješenje i vrijednost vratio na 5,2 milijuna kuna. No opet se javlja HFP i vraća tvornicu na 20 milijuna DEM. Međutim, Upravni sud poništava to rješenje i Pivovara opet vrijedi 5,2 milijuna DEM. HFP šuti, a Komak 9. veljače 2007. organizira osnivačku skupštinu na kojoj ima 7,34 posto dionica. Samo dva mjeseca poslije ima više od 73 posto dionica koje je otplaćene i neotplaćene otkupljivao od malih dioničara. HFP tek 2010. kreće u "pravnu bitku po dionice" i to potaknut radom Županijskog državnog odvjetništva u Osijeku.
- ŽDO je o svemu imao anonimnu prijavu, no tek sad, ne ulazeći u srž kriminalne pretvorbe i privatizacije, pritvara Komaka. Krajnje je vrijeme da se razotkriju svi pojedinci koji su sudjelovali u namjernim propustima kojima se nekome pogodovalo - kazao je Šišljagić.
Istaknuo je pritom da je žalbu na prvu procjenu preko izvršnog vijeća Skupštine općine Osijek podnio Branimir Glavaš za kojeg "priča dođe i ode" o umiješanosti u kriminal premda s tim nema veza, a da je upravo HDZ vraćanjem na vlast 2004. ukinuo Zakon o reviziji pretvorbe i privatizacije donesen 2001., premda je glavna državna revizorica Šima Krasiću utvrdila nepravilnosti u 95 posto od provjerenih 2911 poduzeća.
Goli Otok je lijek za bandu.