Još nije dokazan izvor zaraze smrtonosnom E. coli, a hrvatski su stručnjaci uz pojačane kontrole salate, krastavaca, rajčica i klica provjerili jagode i lubenice koje rastu nisko pri tlu. Svi su nalazi negativni, a oboljelih nema.
Nema službene potvrde
Njemački stručnjaci sumnjaju da su izvor zaraze smrtonosnom vrstom bakterije E. coli, tip O104 H4, od koje je do sada u Europi umrlo 22, a zaraženo više od 1600 ljudi, klice graha, soje i radiča uzgojene na farmi u pokrajini Donjoj Saskoj. Epidemiolozi iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo kažu kako nema mjesta panici jer epidemiološka slika širenja zaraze još govori u prilog tome da sporna hrana nije prešla njemačku granicu. Usto, prema neslužbenim informacijama koje stižu iz njemačkih bolnica, broj oboljelih polako opada, a potvrde li se sumnje, ta će hrana biti povučena s polica.
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo ipak ističu da još službeno nije potvrđeno kako se bakterija krila u klicama pa do konačne objave rezultata treba biti na oprezu.
– Najnoviji podaci govore da je zaraza uzrokovala oštećenje bubrega u 658 ljudi, a osim u Njemačkoj, najviše je oboljelih u Švedskoj, koja ima 15 potvrđenih slučajeva i jednu umrlu osobu – rekla je prof. Ira Genero Margan iz Zavoda za javno zdravstvo. Dodala je i da su svi oboljeli boravili ili su na neki način povezani sa sjeverom Njemačke, a u slovenskog se pacijenta otkrilo da boluje od manje opasna tipa E. coli O157. Iako su se, ističe, u medijima pojavili napisi da je riječ isključivo o klicama graha i soje, zadnje informacije govore da stručnjaci ispituju čak 18 vrsta klica.
– Klice izgledaju poput malih isprepletenih končića pa ih je jako teško dobro oprati – istaknula je prof. I. G. Margan. Zato ih je, dok se ne provjere rezultati, najbolje ne jesti sirove jer one su, otkriva, već poznati prijenosnici bakterije E. coli, ali i virusa noro, koji uzrokuju bolesti probave.
– Hrvatska nema ni jednog pacijenta u kojeg bi slika bolesti upozoravala na mogućnost zaraze ovom opasnom E. coli, no preporuka o pažljivu pranju povrća ostaje, a isto je i s pravilnom termičkom obradom hrane.
Pojačana kontrola
Naime, ni jedna vrsta E. coli ne može, kaže dr. Ivančica Kovaček iz zagrebačkoga Zavoda za javno zdravstvo, preživjeti temperature iznad 75 Celzijevih stupnjeva.
– Na takvim se temperaturama ove bakterije raspadaju – objasnila je. Kako bi Zagrepčani bili sigurni u ono što jedu, uz sanitarnu inspekciju, voće i povrće po velikim trgovačkim centrima uzorkovali su i stručnjaci iz Gradske službe za zdravstvenu ekologiju. – Pojačali smo kontrole koje godišnje redovito provodimo, posebno namirnica koje njemački stručnjaci izdvajaju kao sporne. Svi su rezultati negativni – rekla je voditeljica službe Jasenka Babić.
Iz trgovina zdravom hranom u kojima se klice mogu nabaviti stižu priopćenja o zdravstvenoj ispravnosti njihovih proizvoda.
– Naše su klice provjerene, a nabavljaju se od domaćih proizvođača pa ih ne povlačimo s polica – rekli su iz trgovina zdravom hranom bio&bio i Garden.
Potvrdu ispravnosti klica koje imaju na svojim policama poslali su i iz Konzuma, a u Mercatoru tvrde da drže isključivo zelene klice.
Kako da toga nema u Hrvatskoj, opet nas lazu, pa Hrvatska SVE UVOZI !!!!!!!