Neven Mimica, Hrvat na mjestu europskog povjerenika, ekskluzivno je za Večernji list komentirao izbjeglički val koji je skrenuo iz Mađarske prema Hrvatskoj.
::Poruka je Komisije da nam ne trebaju zidovi, ali činjenica je da je val izbjeglica u Hrvatsku skrenuo zbog toga što je Mađarska sagradila zid bez obzira na tu poruku.
I Komisija i predsjednik Juncker zbilja su inzistirali i naglašavali političku potrebu i spremnost da se izbjeglička kriza ne rješava gradnjom zidova.
::No nisu vas slušali.
Još ne, rekao bih. Mislim da je u tijeku jedan vrlo intenzivan proces koji će vjerojatno trebati doći do razine šefova država ili vlada.
::Da, ali Hrvatska je prva žrtva tog mađarskog zida. Dosad u Hrvatsku nisu ulazili izbjeglice, sad masovno ulaze.
U ovom trenutku u EK ne bismo htjeli govoriti o žrtvama izbjegličkog vala jer držimo da svaka zemlja članica u okviru svojih mogućnosti treba pridonijeti ispunjavanju obveza. Hrvatska je vrlo jasno iskazala spremnost da te obveze prihvati i izvrši. U trenutku kada ispunjavanje tih obveza prijeđe objektivne granice mogućnosti smještaja, tada bi se mogao očekivati, ako se zemlje članice tako dogovore, i taj mehanizam pomoći u jačoj europskoj solidarnosti i raspoređivanju izbjeglica.
::Smije li Hrvatska prosljeđivati izbjeglice, koji žele ići dalje na zapad, onako kako ih Srbija prosljeđuje s granice s Makedonijom na granicu s Hrvatskom?
Komisija čak i nije u poziciji da propisuje što se smije, što ne smije. Sve je to dio jedne ukupne, u jednom dijelu već regulirane politike prema izbjeglicama i azilantima, koja se nažalost pod ovakvim pritiskom broja izbjeglica u puno zemalja članica praktički ne provodi. Zato mislim da opće europsko razumijevanje, koje bi bilo na liniji ovih prijedloga Komisije, zbilja jest preduvjet da se ne događa da jedna zemlja usmjerava izbjeglice prema drugoj, da ova nema mogućnosti dalje ih usmjeravati itd. Ovo je pitanje koje prelazi granice mogućih intervencija bilo koje države članice pojedinačno.
::Mogu li se u Hrvatskoj izbjeglice naći u nekom limbu ako Mađarska podigne i ogradu prema Hrvatskoj, a Slovenija pojača granične kontrole?
Možda se privremeno može govoriti o situaciji u kojoj bi se u Hrvatskoj zbilja našao velik broj izbjeglica. Međutim, nadam se da će dotad ovi mehanizmi proraditi. Mehanizmi premještanja izbjeglica, mehanizmi veće europske solidarnosti, koji će spriječiti situaciju da jedna zemlja jednostranim odlukama dovede do toga da se izbjeglice koncentriraju u samo jednoj zemlji članici. Ali načini na koji zemlje reagiraju na taj pritisak ipak bi trebali biti sličniji današnjem hrvatskom modelu, hrvatskoj spremnosti na pomoć i smještaj izbjeglica, puno više nego mađarskom modelu gradnje zidova i gotovo protjerivanja izbjeglica.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>>Izbjeglice probile granicu, stigli do slovenske strane
Ovaj se 'nada'........koje vodenje politike .......