Od listopada 2016. do kraja lipnja ove godine u sklopu projekta Slavonija, Baranja i Srijem ugovoreno je više od 20 milijardi kuna vrijednih projekata, a još 33 tisuće projekata su u provedbi ili pripremi. To su projekti koji na bolje mijenjaju lice tog dijela Hrvatske – poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković s današnje 13. sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Okučanima.
On je naglasio kako je, u odnosu na prethodne sjednice, od rujna prošle do kraja lipnja ove godine ostvaren porast od 1,5 milijarde kuna ugovorenih sredstava. Prema njegovim riječima, to je znak da se i u krizi išlo korak dalje. Tijekom godina provedbe projekta ostvaren je, rekao je, značajan napredak i iskoraci.
- U proteklih šest godina provedbe projekta Slavonija, Baranja i Srijem pokazali smo koliko puno možemo učiniti kada djelujemo sinergijski i u zajedništvu - rekao je Plenković.
Govoreći o tome kako pomoći Slavoniji, Baranji i Srijemu da brže gospodarski napreduju, Plenković je važnim ocijenio prihvaćanje nove karte regionalnih potpora za razdoblje 2022.-2027., čime je, kako je kazao, ispravljena prijašnja nepravda prema Slavoniji.
Dodao je kako je Vlada time pokazala kako joj je stalo do Slavonije i da želi djelovati sada i odmah kako bi pomogla njezinim stanovnicima.
Najvećim problemom i rak-ranom hrvatskoga društva ocijenio je demografski deficit.
- To je zaista ključni problem opstanka hrvatskoga naroda i normalnog funkcioniranja države u svakom segmentu našega razvoja - rekao je.
Vezano za ratu Ukrajini, Plenković je rekao kako on ima izravne posljedice na Europu i na hrvatske građane i gospodarstvo - na inflatorno stanje, rast cijena sirovina, građevinskog materijala, naftnih derivata.
- U tom kontekstu naše rasprave trebamo staviti i u vezu s visokom solidarnosti koju su prema ukrajinskom stradanju iskazale i slavonske županije primajući brojne izbjeglice iz Ukrajine i na tome vam zahvaljujem - poručio je Plenković.
Savjet za Slavoniju, Baranju i Srijem osnovan je 8. ožujka 2017. godine kao savjetodavno tijelo na području koordinacije provedbe i praćenja korištenja europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI), instrumenata i programa Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i nacionalnih izvora u okviru projekta Slavonija, Baranja i Srijem. Do sada su sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem održane u Osijeku, Požegi, Slavonskom Brodu, Virovitici, Vinkovcima, Belom Manastiru, Pakracu, Novoj Gradiški, Orahovici, Vukovaru, Našicama i Pleternici.
Na sjednici u Okučanima članovima Savjeta predstavljena je informacija o ugovorenim projektima na području Slavonije, Baranje i Srijema, Mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) u financijskoj perspektivi 2021.–2027., aktualni pozivi iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014-2020 (Zaželi III, Pomoćnici u nastavi V faza) i mogućnosti financiranja iz ESF+ za financijsko razdoblje 2021.–2027., investicije u cestovnu infrastrukturu te ulaganja u poljoprivredu na području Slavonije, Baranje i Srijema.
Kaže Briselski namjesnik.kako je rekao Marić ne možemo utjecati na cjene goriva jer su to direktive brisela hrvatska nikada bolje nije imala bolju žetvu pšenice pa dalje prosudite sami