Bartulica:

Nije jasno zbog čega je Plenković privržen komunističkoj Kini

Šibenik: Andrej Plenković sudjelovao je na svečanosti otvorenja Inkubatora
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/3
03.10.2020.
u 12:16

I ova Plenkovićeva izjava pokazuje kako i u kojoj mjeri manipulira. U vrijeme kad SAD ali cijeli zapadni svijet resetira odnose s Kinom, naša vlada i dalje vidi tu zemlju kao strateški partner. To će Kinezi i dalje dobro naplaćivati, napisao je Bartulica

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica na Facebook je komentirao izjavu Andreja Plenkovića po kojoj Hrvatska veću robnu razmjenu ima s Kinom nego sa SAD-om. 

Njegov status prenosimo u cijelosti:

Još nije jasno zbog čega je Plenković toliko privržen komunističkoj Kini.

Jučer izjavljuje kako je trgovina s SAD-om prošle godine iznosila 0.6 milijardi a s Kinom milijardu. 

Po tome ispada kako nam je Kina bolji partner. Je li to doista tako?

Prema državnom zavodu za statistiku (svi iznosi su u milijunima eura) za 2019-u godinu uvoz iz Kine je 716, izvoz 107. Minus je 609!
Uvoz iz SAD-a je 179, a izvoz u SAD je 411. Plus 232!

Dakle, po svemu SAD nam je neusporedivo bolji partner, četiri puta više izvezemo u SAD nego Kinu. 

I ova Plenkovićeva izjava pokazuje kako i u kojoj mjeri manipulira. U vrijeme kad SAD ali cijeli zapadni svijet resetira odnose s Kinom, naša vlada i dalje vidi tu zemlju kao strateški partner. To će Kinezi i dalje dobro naplaćivati.

 


Podsjetimo, nakon jučerašnje posjete američkog državnog tajnika Mikea Pompea Plenković je apostrofirao da nije nebitno 650 milijuna razmjene sa SAD-om i milijardu s Kinom te u poduljem izlaganju podsjetio sve, pa i Pompea, da je upravo u Dubrovniku održan summit Kina+16 (sada 17), zatim na svoje brojne susrete s kineskim kolegom, ali kasnije i kazao da bi po tom modelu i druge države mogle smisliti regionalne ili multilateralne formate.

Komentara 41

VI
vidum
12:48 03.10.2020.

Dakako da Hrvatska ne bi trebala trgovati s Kinom, ako nam Europa daje novac za kupnju njihovog (europskog) smeća, u pravilu proizvedenog, vjerovali ili ne, U KINI!!! Toliko sam zbunjen da ne vidim tko je tu lud.

NO
NoviCovjek
13:03 03.10.2020.

Osobno volim kineske proizvode i stvarno jako dugo radim sa Kinom i Kinezima (preko 10 godina). Ali mogu vam reći da su Amerikanci u pravu što se tiče Kine. Tamo je sustav totalno drugačiji. Ne smijemo zaboraviti da se tu radi o komunističkoj ekonomiji. To je nešto totalno drugačije od zapada. Kod njih ne postoje brandovi, patenti ili bilo kakvo intelektualno vlasništvo. Sve je državno, kao i svaka firma koja je tamo napravljena. Firme funkcioniraju slično kao na zapadu, samo što je u vlasničkoj strukturi većinski uvijek država. Kada firma ima neki strateški interes, tu se umiješa država, potjera kadrove i preuzme firmu. Kao što se to dogodilo sa alibabom, huaweijem, xiaomi, tiktok i slično. Jako mali postotak kineza živi dobro, svi ostali su šljakeri i sluge. A ne zaboravimo da je u Kini zabranjen WhatsApp, Facebook, YouTube, Gmail i slično. Kinezi moraju koristiti proxye da bi mogli koristiti takve usluge i time si riskiraju život. Pričam vam o iskustvu koje sam stekao u radu sa Kinezima. Kineska vlada je vlada opasnih namjera, jako opasnih!!!

RO
romobil
12:44 03.10.2020.

Komunistička Kina ekononski, naučno funkcionalnija je od polovine zapadnih demokratskih zemalja...eto komunisti nam grade pelješki most a kleptokratska hrvatska demokratska država nije u stanju sagraditi 18 km pristupnog puta....

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije