MOL O ODLUCI BANSKIH DVORA

Ništa se od 2016. nije promijenilo, nema nove arbitraže

Upravna zgrada MOL Grupe
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
31.12.2021.
u 18:00

MOL je jasno pokazao da nije i ne želi biti kooperativan te da će Hrvatska imati težak pravni posao da švicarski sud prihvati pokretanje revizije i da, ako to učini, bude u tome uspješna

Ugovori se mogu mijenjati samo zajedničkom voljom dviju strana. Svi drugi načini izmjene i rješavanja sporova su nezakoniti i suprotni međunarodnom pravu, poručuju iz MOL-a na najave da će Vlada švicarskom saveznom Vrhovnom sudom uputiti zahtjev protiv arbitražnog pravorijeka iz 2016. koji je izgubila.

MOL je jasno tom porukom pokazao da nije i ne želi biti kooperativan te da će Hrvatska imati težak pravni posao da švicarski sud prihvati pokretanje revizije i da, ako to učini, bude u tome uspješna. Mađarska strana je jasna i u još jednome - ne želi novu arbitražu. Hrvatska Vlada i MOL različito gledaju na činjenicu da je nedavno Vrhovni sud osudio bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ivu Sanadera na kaznu od šest godina zatvora zbog primanja mita, a šefa mađarskog MOL-a Zsolta Hernadija na dvije godine zatvora zbog davanja mita za prevladavajući utjecaj nad Inom. Za Hrvatsku je to značajna promjena, dok MOL u tome ne vidi element koji bi imao ikakva utjecaja na pravnu situaciju.

- Arbitražnom sudu bila je dostupna i cijela dokumentacija kaznenog postupka vođenog u Hrvatskoj. Hrvatska je pokušala ishoditi poništenje te arbitražne odluke, ali je Vrhovni sud Švicarske presudio da je jedini način rješavanja sporova oko međudioničarskih ugovora između hrvatske države i MOL-a arbitraža, a da državni sudovi nisu nadležni za te sporove. Od arbitražne presude iz 2016. nisu se pojavili nikakvi novi dokazi ili nove informacije u vezi s navodnom korupcijom, ugovori se mogu zakonito mijenjati samo zajedničkom voljom dviju strana. Svi drugi načini izmjene i rješavanja sporova su nezakoniti i suprotni međunarodnom pravu - kažu u MOL-u. 

VIDEO Sanader je osuđen na osam godina, njemu i obitelji oduzima se protupravno stečena imovina

Ključne riječi
MOL

Komentara 2

SE
serafin002
11:49 01.01.2022.

Zašto Hrvatska ne pokrene postupak protiv kriminalaca koji su na čelu sa Račanom prodali 25 %+1 dionicu INA-e za 505 milijuna US $, za 10 puta manju vrijednost od realne ?

FE
fefellerunt
21:30 01.01.2022.

Da li postoji i jedan međunarodni postupak da ga je Hrvatska dobila zahvaljujući našim "pravnim stručnjacima i znanstvenicima" ?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije