Strateški interesi

Nova pravila: Vlada ruši monopol Ine na domaću naftu

\'gradska...zagreb...13.07.2003. ivanic grad, procurila nafta iz cijevi u polje, naftna busotina foto: goran stanzl\'
\'Goran Stanzl/PIXSELL
Autor
Marko Biočina
22.11.2012.
u 20:49

Udar i na MOL - Vlada nastoji osigurati strateške interese u energetici bez obzira na vlasničke odnose u Ini

Vlada bi trebala u siječnju 2013. godine napokon predstaviti novi zakon o ugljikovodicima. Riječ je o temeljnom zakonskom aktu koji bi trebao regulirati sve detalje vezane za istraživanje i eksploataciju nafte i plina u Hrvatskoj te pritom osigurati znatno veću zaradu za Republiku Hrvatsku nego što je dosad bio slučaj.

Upravo zato trebao bi biti podloga raspisivanju međunarodnih natječaja za koncesijske ugovore i više stotina milijuna eura vrijedne investicije koje bi iz njih proizašle. Riječ je zasigurno o najiščekivanijim natječajima u Hrvatskoj, a svoj interes već je objavilo desetak svjetskih naftnih kompanija.

Ipak, zakon treba promatrati i u kontekstu vlasničkih nesuglasica između hrvatske Vlade i mađarskog MOL-a u nacionalnoj naftnoj kompaniji Ina. U tom kontekstu zakon o ugljikovodicima dio je nove strategije hrvatske Vlade da svoje strateške interese u energetici zaštiti i mimo vlasničkog udjela u strateški važnim poduzećima. Stoga je već donesen Zakon o energiji koji je Vladi dao ovlasti da propisuje obveze modernizacije strateških energetskih objekata, a zakonom o ugljikovodicima trebao bi biti osiguran znatno napredniji sustav gospodarenja tim rudnim bogatstvima, ponajprije liberalizacijom tržišta i osiguranjem pravne sigurnosti ulagača. Toga u aktualnom zakonu nema, što je rezultiralo time da u razvoj nalazišta nije ulagao nitko osim Ine. Taj polustoljetni monopol sad je trebao biti prekinut, pa iako novi zakon neće ni po jednom stavku stavljati Inu u neravnopravan položaj u odnosu na konkurenciju, logično je pretpostaviti da je riječ o formi pritiska na mađarsku tvrtku koja Inom upravlja na način kojim Vlada nije zadovoljna.

Iako čelnici hrvatske Vlade odbijaju bilo kakvu mogućnost da ulaze u spor s MOL-om prije eventualne pravomoćne osuđujuće presude protiv Ive Sanadera, a i iz MOL-a stižu neslužbene informacije kako nikakvi pregovori oko izmjene upravljačke strukture u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ina nisu započeli, niti da je kompanija trenutačno oko toga spremna pregovarati s Vladom, evidentno je da je pritisak s kojima je MOL suočen u Hrvatskoj sve veći.

>>Uskoro nova nagodba o Ini: Vlada i MOL sjedaju za pregovarački stol

Komentara 12

Avatar MOĆ NARODA
MOĆ NARODA
15:09 23.11.2012.

MOL će kad-tad postati većinski vlasnik (fali im manje od 1%) i zato Vlada mudro razmišlja da istraživanja i eksploataciju svoje nafte i plina uskladi sa pravilima o tržišnom nadmetanju.

Avatar Hazl113
Hazl113
21:35 22.11.2012.

Mene zanima kod ovog prepucavanja Vlada-Mol gdje su tu radnici INE. Što je sa njima. Zar oni ne postoje, ili su nebitni.

KO
konoplja
13:25 23.11.2012.

Investiranje u obnavljanje benzinskih crpki je najobičnija glupost, niti se otvaraju radna mjesta, niti se povećavaju prihodi. Ulagat treba u istraživanje, pa nakon toga odlučit kad su najpovoljniji ekonomski uvijeti za ekspolataciju. Sad nam je više svejedno tko će vršitit eksploataciju, da li će to biti INA u rukama mađara ili neka kineska kompanija. Bitno je da se počnu iskorištavat ležišta dok su ti resursi još aktualni, jer definitivno kroz par desetljeća crno zlato postat će obično blato!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije