Najviše pola milijuna eura, nepovratni je novac koji hrvatski ribari mogu dobiti obustave li trajno svoju ribolovnu djelatnost i brod prenamijene turizmu ili akvakulturi ili pošalju u rezalište, stoji u netom objavljenom natječaju Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju za koji se zahtjevi primaju od 15. siječnja do 2. ožujka.
Riječ je o mjeri iz Operativnog programa EU za Hrvatsku u razdoblju 2007. – 2013. kojom se domaćim ribarima nudi 4,76 milijuna eura kao naknada za uništenje broda i ribarsku povlasticu ili scraping (engleska riječ za struganje), kako bi se smanjila nacionalna ribarska flota i prekomjerni izlov, koji je u EU dosegnuo već 80% ribljeg fonda.
Za uništenje plivarica i koća starosti između 15 i 30 godina, ovisno o veličini, tonaži, količini ulova i danima provedenim na moru, može se dobiti najviše 500.000 eura, za one između 30 i 50 godina do 450.000, a za brodove starije od 50 godina do 400.000 eura.
Zbog dugogodišnje krize u ribarstvu i skupog održavanja, zainteresiranih za posljednju plovidbu svojih ribarica je puno, najmanje 100 vlasnika većih brodova, a manjih i puno više, neslužbene su procjene.
Među njima je i dubrovački ribar Vladan Bojić, koji je do nedavnog umirovljenja bio i predsjednik Ceha ribara HOK-a, a sada, tvrdi, ni on ni njegova obitelj ne vide perspektivu u ribarskom poslu.
Brod je, objašnjava Bojić, kvalitetan i u odličnom stanju, ali mu se ne isplati i nema izbora. No hoće li završiti u rezalištu, tek će se vidjeti s obzirom da je, smatra Bojić, natječaj pisan za “krupne ribe” u branši, odnosno najveće brodove s najvećim ulovima pa će planirana sredstva biti dostatna za najviše 10, umjesto 40-ak njih, kako se dosad očekivalo.
– Pobjeda na natječaju bit će ravna zgoditku na lotu – kaže Bojić, ističući kako na natječaju prednost imaju Istrani s velikim brodovima i velikim količinama ulova. No kako takvih u Istri nema, novac će otići na srednji Jadran, gdje su se nedavno kupovali novi veliki brodovi i njihovim se vlasnicima sada pruža izuzetna prilika da se riješe starih i za njih iz EU dobiju i trostruko više nego što bi dobili da su ih sami prodavali.
Kamen spoticanja među hrvatskim ribarima zainteresiranima za “scraping” su i sumnje da će se naknade EU za uništene brodove oporezivati. No iz Ministarstva poljoprivrede poručuju kako nije riječ o novom ulaganju niti o kupnji novog broda pa će ribari biti oslobođeni poreza na dobit i na dohodak.
>>Europska unija priznala grešku i propast ribolovne politike
>>Vlada na telefonskoj sjednici prihvatila prijedlog Sporazuma o partnerstvu s EU
Ako mi netko kaže da nije na djelu genocid, poslati ću ga u rodno mjesto