PLANET POLITIKE

Novi bunt mladih Francuza

23.03.2006.
u 18:14

Nakon useljeničkih demonstracija, Pariz drugi put u posljednjih šest mjeseci tresu ulični nemiri. Ovaj put su prosvjednici studenti, a demonstracije po plakatima i žestokoj retorici podsjećaju na studentski ustanak iz svibnja 1968. Demonstranti traže ostavku vlade. Međutim, unatoč novim uličnim paljevinama, prijevremenih izbora neće biti jer će se u proljeće 2007. u Francuskoj održati redoviti parlamentarni i predsjednički izbori.

Mladi traže da vlada povuče novi zakon o radu, prema kojem će svaki poslodavac mladog djelatnika do njegove 26. godine u vrijeme probnog roka od dvije godine moći otpustiti bez ikakvog objašnjenja. Mladi čine 24 posto nezaposlenih. Ali nisu samo oni na ulicama. Kroz Latinsku četvrt stupaju i njihovi roditelji, stričevi, bake, zaručnice. Strahuju za budućnost svoje djece jer će novi zakon o radu zahvatiti i sve javne službe i time srušiti posljednju svetu kravu socijalne sigurnosti u Fancuskoj. Europska unija nije riješila problem nezaposlenosti. Dok socijalno povlašteni slojevi u Uniji žive na zavidno visokoj razini, mladi nezaposleni arhitekti i pravnici voze taksije ili raznose brzu hranu. Zbog skupoće i nezaposlenosti u pariškim stanovima u malo "kvadrata" žive i po tri generacije, a novi Chiracov zakon o radu donijet će upravo mladima novu nesigurnost.

Tko će mladom zaposleniku koji, prema novom zakonu, svakog trenutka može dobiti otkaz dati kredit za stan ili ugovor o podstanarstvu? Za nove francuske nemire krivnju snose i Jacques Chirac i njegov prijestolonasljednik premijer Dominique de Villepin, otmjeni diplomat kojega bi Chirac rado vidio kao svoga nasljednika u predsjedničkoj palači. Umjesto da kažu istinu, obojica su birače uoči izbora svjesno obmanjivali tobožnjim kontinuitetom socijalne sigurnosti, koje u eri gobalizacije više nema. Chirac i De Villepin ne odstupaju od zakona, a nemiri su voda na mlin inače razjedinjenoj i slaboj ljevici. Marie Segolene Royal, atraktivna životna družica socijalističkog vođe Hollanda i predsjednička kandidatkinja ljevice, također nema odgovora na goruće probleme mladih. Naravno, nemiri će umanjiti izborne izglede i Sarkozyju, drugom konzervativnom kandidatu. S druge strane, novi bunt mladih izraz je opće frustracije u Francuskoj. Mladi se boje budućnosti zbog neraščišćene prošlosti.

Traže javnu raspravu. Socijalist Mitterrand je bio suradnik kolaboracionističkog režima u Vichyju. Francuzi su danas protiv Europskog ustava i protiv proširenja EU jer misle da će im proširenje uzeti radna mjesta, što nije točno. Dvije trećine radnih mjesta u Francuskoj ionako su rezultat nepotizma i tradicionalnih "veza".

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije