Odmah nakon Watergatea, odnosno krađe 20-ak milijuna kuna organizirane skupine kriminalaca od 20 članova u Vodoopskrbi i odvodnji, Holding trese novi skandal.
Milijune su, čini se, na ilegalnim priključcima i raznim drugim malverzacijama s plinom "zamračili" i zaposlenici Gradske plinare!
Korupcijska trakavica
Krađe su, podsjetimo, i u Plinari i u ViO-u, razotkrivene nakon anonimnih dojava. Dok zaposlenici ViO-a već godinama upozoravaju na malverzacije, šestero se radnika Plinare tek potkraj prošle godine odvažilo pismeno obavijestiti predsjednika uprave Holdinga Ivu Čovića i predsjednika Gradske skupštine Borisa Šprema o aferi "Gasgate".
Međutim, do danas sve su prijave završavale u ladicama. Istrage nisu pokrenute, a Bruno Lacković, direktor trgovačkog društva Gradska plinara, za prijave do danas nije znao.
– Ono što mi znamo jest da u posljednje vrijeme nije bilo prijava, no građane pozivamo da nama ili DORH-u prijave slučajeve za koje postoji sumnja u kriminal – to se sve treba raščistiti. Sve konzekvence snose pojedinci, ako netko ne obavlja svoj posao onako kako je to propisano, onda je svakako riječ o teškoj povredi radne obveze – rekao je direktor Lacković i najavio otkaze za sve koji su umiješani u ilegalno priključivanje plina.
Kako doznajemo od izvora iz Holdinga, zaposlenici Plinare, ali i kooperanti koji razvode plin po zgradama i kućama, bili su jednako dobro organizirani kao njihova "braća u zločinu" u ViO-u.
Za brojilo 3500 kn
Naplatili bi uvođenje plina u zgrade, ali bi bez znanja vlasnika legalnih priključaka uvodili i druge stanare u mrežu. Za ilegalno uvođenje plina navodno su uzimali po nekoliko tisuća kuna.
Drugi način krađe bio je identičan kao i u slučaju vodene mafije. Naime, postavljali bi brojila za plin, to uredno naplatili, a cijevi na crno "razvlačili" po privatnim kućama, pa i stambenim zgradama – naravno bez računa, na crno.
Iz Holdinga je procurilo kako postoji popis s desecima konkretnih adresa na kojima su zaposlenici Plinare i njihovi kooperanti ilegalno uvodili plin u stanove. Brojilo koje se mora kupiti kada se traži priključak za plin stoji između 2500 i 3500 kuna, odnosno i tri puta više od brojila za vodu. Krakovima korupcijske hobotnice koja je zahvatila sada već i drugu Holdingovu tvrtku ne nazire se kraj. Koliko je ljudi u Gradskoj plinari umiješano u postavljanje ilegalnih priključaka plina, koliko su novca "zamračili" i je li se i tamo falsificiralo dokumente kako bi se priključke prikazalo kao legalne, još se ne zna. Iz Holdinga poručuju kako smatraju da se u opisima afere s uvođenjem ilegalnih priključaka za vodu i plin puno pretjeralo. Zaista?
Sad znamo zasto je plin tako skup nisu RUSI krivi nego nasi KEROVI.Kao i na Ininim crpkama kad ti natankaju VODU