počinje nova školska godina

'Novo normalno' u školama diljem Europe: Maske, kraći školski sati, manji broj učenika...

Schools Reopening - Rouen
Foto: Tesson/ABACA/PIXSELL
1/4
29.08.2020.
u 07:26

Mnogi roditelji i učitelji strahuju da mjere nisu dovoljne ili da su usvojene prekasno

Unatoč porastu zaraza koronavirusom, Europa se nastoji pripremiti za povratak učenika u školske klupe. Smanjuje se broj učenika u učionicama, skraćuju se školski sati i uvodi se obveza nošenja maski u školama. 

Mnogi roditelji i učitelji strahuju da te mjere nisu dovoljne ili da su usvojene prekasno zbog čega su neki roditelji odlučili ne slati djecu u školu i ostaviti ih kod kuće.

David Rodrigo, 41-godišnji IT stručnjak iz španjolske Salamance, rekao je da neće poslati svoju dvojicu sinova, sedmogodišnjaka i devetogodišnjaka u školu jer strahuje za njihovu sigurnost. 

Iako djeca uglavnom imaju slabije simptome koronavirusa nego stariji, oni mogu prenijeti zarazu starijim članovima obitelji koji žive s njima u istom kućanstvu, a koji su "vrlo, vrlo ranjiivi", rekao je Rodrigo koji predstavlja skupinu od 60 obitelji koje dijele iste brige.

Djeca će poštovati pravila socijalne distance "prvih deset sekundi", uvjeren je Rodrigo.

Skupina tih roditelja samo je jedna od nekoliko njih u Španjolskoj koji traže da učenici nastave pratiti nastavu na daljinu sve do odobrenja cjepiva ili terapije protiv covida-19.

No španjolska vlada insistira da se učenici, koji nisu bili u učionicama od ožujka, vrate u školske klupe u rujnu.

Vlada je u četvrtak najavila da će sva djeca starija od šest godina cijelo vrijeme morati nositi maske u školi.

U Italiji, prvom europskom žarištu, djeca iznad šest godina morat će nositi masku kad ne bude bilo moguće poštovati socijalnu distancu, dok je Grčka uvela obvezu nošenja maski za sve učenike. 

Važnost nošenja maski u školi u pandemiji "očita je kao i vezanje pojasa u automobilu ili potrebe za cijepljenjem vaše djece", rekla je grčka ministrica obrazovanja Niki Kerameus

Manji razredi

Neke države smanjile su broj učenika u učionicama kako bi osigurale razmak između njih. 

U učionicama u Grčkoj moći će biti maksimalno 17 učenika, a u Srbiji te u Bosni i Hercegovini najviše 15. 

VIDEO Objavljene upute za početak rada vrtića i škola

Madridske vlasti u utorak su najavile da će zaposliti gotovo 11.000 učitelja i postaviti improvizirane učionice u školskim dvorištima kako bi se broj učenika u razredima osnovne škole mogao smanjiti na 20.

Mercedes Sardina, predstavnica učitelja iz sindikata CCOO u Fuenlabradi na južnoj periferiji Madrida, sumnja da će to biti moguće i usporedila to s organizacijom vjenčanja u tri dana "kada još ništa nije učinjeno, a ni vjenčanica nije kupljena".

"Učitelji su jako prestrašeni, kao i učenici i roditelji", dodala je. 

Španjolski sindikat učenika i učenica pozvao je na štrajk 16.,17. i 18. rujna protiv "improvizacije" nove školske godine. 

Učiteljica Ana da Silva iz Fuenlabrade, koja također nije sigurna da će madridske vlasti uspjeti izvesti sve najavljeno, spremna se vratiti u školu. 

"Trebam vidjeti svoje učenike, povezati se s njima. Mi znamo njihove snove, njihove radosti, njihove frustracije", rekla je Da Silva. 

Kraći školski sat

Druge mjere uključuju često pranje ruku i kraće trajanje školskih sati. Jedan školski sat u urbanim područjima u BiH trajat će samo 20 minuta

Italija je naručila 2,4 milijuna individualnih školskih klupa, ali bi isporuka mogla potrajati do listopada, kad već bude trajala školska godina. 

Grčka će svakom djetetu u osnovnoj školi dati bočicu vode za višekratnu uporabu kako bi izbjegavali naguravanje ispred školskih umivaonika.  

Glavni britanski zdravstveni stručnjak Chris Whitty rekao je ranije u kolovozu za BBC, kako bi smirio strasti, da se čini da je "puno manje prijenosa s djece na odrasle nego s odraslih na odrasle". 

No Njemačka bi mogla poslužiti kao primjer opreza. Dužnosnici su zatvorili dvije škole na sjeveru zemlje na početku kolovoza nakon što je koronavirus otkriven među učenicima i osobljem samo nekoliko dana nakon povratka u školske klupe.

Ključne riječi

Komentara 4

Avatar Posjetio Titov muzej-tko sam?
Posjetio Titov muzej-tko sam?
09:39 29.08.2020.

Gretenizam

LA
larala
09:22 29.08.2020.

U Europi se vole igrati i pokusirati sa djecom, kao da je cilj unijeti virus u sve one obitelji koje su se do sada uspjele sačuvati i dovesti do kolapsa kompletnog sustava jer sve znanstvene studije pokazuju da djeca nisuu pošteđena od ovog virusa a, mogla bi se pokazati kao super širitelji zbog većeg broja asimptomatskih . Hrvatska je svakako na vrhu ljestvice gluposti, pokušavajući ostaviti dojam da smo isti kao i ostatak eu, političari svjesno izlažu našu djecu opasnosti jer za njih ne postoji odgovornost a, obraz im je deblji od đona cipele. I dok se uvode mjere max. 20 ljudi na privatnim okupljanjima, 50 na sprovodima koji su na otvorenom, 300 djece u školi u jednoj smjeni je kao čisto o.k., djecu će nam tobože zaštititi neučinkovite platnene maske na kojima će država oprati lovu i imaginarni razmak između djece pogotovo kad nastavnici skrenu pogled i kad u grupi krenu kući jedva čekajući da skinu vlažnu masku nakon nekoliko sati nošenja da bi došli do malo zraka. . Tko preživi pričati će ako sve te traume ne ostave teške psihičke traume a, političari koji su sve zakuhali ponovo će oprati svoje ruke i čekati glas na nekim novim izborima jer glas je glas a, manipulirati bolesnim osobama je lakše nego sa zdravim.

AA
aabbcc
18:37 31.08.2020.

U školama diljem Evrope ili Balkana napisite imena tih drzava gdje djeca nose maske.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije