Namjeravate li unijeti kakve promjene u rad Ustavnog suda?
- S obzirom na stalan porast broja predmeta i činjenicu da broj neriješenih predmeta već premašuje jednogodišnji priljev novih predmeta, razmišljam o promjenama kojima bismo povećali učinkovitost. Naravno, da se time ne naruši juridička kakvoća odluka. Nije ovoga trenutka moguće govoriti o pojedinostima, ali težište će biti na racionalizaciji postupka.
Ima li mogućnosti da na sjednicama suda bude razmatran svaki prijedlog za ocjenu ustavnosti zakona kako bi svi suci znali za prijedloge i kako bi se bolje moglo odlučivati o tome kad će koji prijedlog biti na dnevnom redu?
- Pitanja o kojima govorite detaljno su uređena novim Poslovnikom Ustavnog suda, što ću ja, razumije se, dosljedno poštovati.
Ima li u sudu predmeta koji čekaju odluku godinu ili više?
- Na žalost, ima nekoliko takvih predmeta. Riječ je o vrlo složenim predmetima koji zahtijevaju temeljitiju pripremu. Njihovo se čekanje produljuje i zbog brojnih hitnih i važnih predmeta koji se "ubacuju" preko reda.
Hoće li Ustavni sud odlučiti o prijedlogu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti izmjena i dopuna Zakona o trgovini prije 1. siječnja. 2004., kad stupa na snagu zabrana rada nedjeljom?
- Mislim da je riječ o nešto složenijoj problematici koju će biti potrebno, među ostalim, i usporednopravno obraditi. Bojim se da su slabi izgledi da valjanu odluku pripremimo do kraja ove godine, jer nam odredbe Ustavnog zakona propisuju rok od 60 dana samo za očitovanje donositelja zakona. Vlada li sada u Ustavnom sudu duh tolerancije i dijaloga među sucima, za što ste rekli da ćete se zauzimati?
- Odgovor je potvrdan. Trudit ću se da tako i ostane.
Što kažete na optužbe Jurice Malčića da dio sudaca Ustavnog suda ne bi prošao stručnu provjeru?
- Optužba dolazi od našeg dojučerašnjeg kolege suca Ustavnog suda koji nije prošao na ponovnom izboru. Mogu razumjeti njegovu frustriranost, ali ne mogu prihvatiti da je takav omalovažavajući odnos prema svojim kolegama najbolji način njezina abreagiranja.
Očekujete li više posla za Ustavni sud u idućem razdoblju zbog ujednačena odnosa snaga u Saboru?
- Moram priznati da ne vidim jasno korelaciju između sastava Sabora i količine posla za Ustavni sud. Vjerujem, međutim, da će dosadašnje ukidne odluke Ustavnog suda u ocjeni ustavnosti pojedinih zakona biti dovoljno upozorenje da se pri koncipiranju sadržaja zakona strože poštuju ustavni okviri, ali i postupak njihova donošenja. Time bi se mogao smanjiti posao za Ustavni sud u tom obliku njegove nadležnosti.
Kako komentirate to što građani u tako velikom broju podnose ustavne tužbe, od čega 95 posto bude odbačeno ili odbijeno?
- Teško je na to pitanje dati pouzdan odgovor. Razloga je vjerojatno više. Jedan od njih je u vrlo raširenoj zabludi da je Ustavni sud zapravo najviši žalbeni sud koji će još jednom ispitati žalbene razloge i ukinuti ustavnom tužbom osporenu odluku. Istina je, međutim, da Ustavni sud štiti isključivo ustavna prava, a ne i sva druga zakonom priznata subjektivna prava. Jedan od mogućih razloga očito leži i u mentalitetu nekih ljudi koji se u parničenju ne zaustavljaju sve dok postoji instanca kojoj se mogu obratiti. Nema sumnje da na podizanje ustavne tužbe povoljno djeluje odsutnost bilo kakve pristojbe. Nekima je, pak, ustavna tužba potrebna kao formalna pretpostavka za obraćanje Europskom sudu za ljudska prava. Valja upozoriti, međutim, da je postotak usvojenih ustavnih tužbi zbog nedonošenja odluke u razumnom roku znatno viši u usporedbi s ostalim ustavnim tužbama.
Silvana Perica