PREDIZBORNE PAROLE Pola obećanih projekata nakon dolaska na vlast ispune, pola ostave za idući mandat

Obećaju pa - ‘zaborave’

08.04.2009.
u 00:04

Glasujte za mene i moju stranku pa ćemo u našem gradu otvoriti poslovnu zonu, sagraditi novu školu i vrtić i riješiti problem smeća. Slične poruke mogu se čuti uoči svakih lokalnih izbora, no iz različitih razloga dio tih obećanja ostane neispunjen.

Zaboravljivi gradonačelnici

U novoj predizbornoj kampanji neki prešute neuspjehe i ističu samo ono što su uspjeli napraviti, a drugi ponavljaju ista obećanja. Analizom obećanja s prošlih lokalnih izbora došli smo do zaključka da se, osim u iznimnim slučajevima, ispunjava manje od polovice obećanja.

Birači se ne sjećaju
– Naši su političari uglavnom populisti i znaju da njihova obećanja nisu ostvariva, ali to znaju i birači pa ne očekuju da ih ispune – rekao je politički analitičar Davor Gjenero. Jedan je od takvih primjera Sveučilišna bolnica u Zagrebu, jedan od projekata koji se najvjerojatnije nikada neće završiti. “Bolnicu na kraju grada” političari izvlače iz rukava prije svakih izbora, no čim dobiju dovoljno glasova, bolnicu za koju su građani godinama izdvajali novac ostave tamo gdje su je i našli – u Blatu.

– U lažnim obećanjima političari ustraju zato što mogu i to će činiti dok se ne promijeni politička kultura i birači takvo ponašanje ne počnu kažnjavati – smatra Gjenero.

– To smo im obećali i prije četiri godine, ali sva sreća što se birači toga ne sjećaju – jednom je prilikom rekao Andrija Hebrang demonstrirajući tako stav gotovo svih političara prema onima koji ih dovode na vlast.

Lažna idila
Takvo ponašanje zapravo nije čista obmana birača nego dogovor političke klase i glasačkog tijela. I jedni i drugi su, naime, svjesni da ono što političari izgovore prije izbora vrijedi samo do izborne nedjelje, a već nakon prebrojavanja listića nitko se na obećanja više ne obazire. – Tu lažnu idilu remete jedino mediji koji analiziraju što je od obećanog zaista i ostvareno, a to pozitivno utječe na nacionalnu političku kulturu – zaključio je Gjenero.

Političari nakon izbora naglo shvate da proračuni ne mogu podnijeti njihove ideje ili da bi te projekte zapravo trebao odraditi netko drugi, najbolje država. No, prava je istina da su ti projekti toliko dragocjeni da bi ih se potrošilo u samo jednom mandatu. Da ih zaista ostvare, što bi obećavali nakon četiri godine.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije