UBIJENO 140.000 LJUDI

Obilježena 75. obljetnica napada na Hirošimu

Hirošima
Foto: REUTERS
1/7
06.08.2020.
u 07:41

Nebo je bilo vedro 6. kolovoza 1945. kad je u 8,15 sati američki bombarder B-29 Enola Gay bacio na grad atomsku bombu Little Boy koja je istog dana i sljedećih tjedana usmrtila 140.000 ljudi

Golemo zvono odjeknulo je u četvrtak ujutro u Hirošimi na 75. obljetnicu prvog napada atomskom bombom u povijesti, na početku komemorativne svečanosti s koje je gradonačelnik pozvao sve zemlje da odbace sebični nacionalizam i ujedine se u borbi protiv svih prijetnji.

Zbog protuepidemijskih mjera, ulazak u Memorijalni park mira na komemorativnu svečanost ove je godine bio ograničen samo na preživjele i njihove obitelji.

S obzirom na značaj 75. obljetnice bombardiranja, u kojemu je ubijeno 140.000 ljudi, unatoč epidemiji covida-19 gradske su vlasti, uz stroge mjere opreza, ipak odlučile održati komemoraciju .

"6. kolovoza 1945. jedna je atomska bomba uništila naš grad. Tada se govorilo da ovdje ništa neće rasti u idućih 75 godina, a ipak Hiroshima se oporavila i postala simbol mira ", rekao je gradonačelnik Kazumi Matsui.

Nebo je bilo vedro 6. kolovoza 1945. kad je u 8,15  sati američki bombarder B-29 Enola Gay bacio na grad atomsku bombu Little Boy koja je istog dana i sljedećih tjedana usmrtila 140.000 ljudi.

U četvrtak, točno u vrijeme kad je bomba eksplodirala, zazvonilo je golemo zvono dok su okupljeni u memorijalnom parku na jakoj ljetnoj vrućini tišinom odali počast žrtvama.

Gradonačelnik Matsui prisjetio se pandemije gripe 1918. koja  je oduzela milijune života i terorizirala svijet, jer se, istaknuo je, zemlje, sukobljene u Prvom svjetskom ratu, nisu mogle zajednički suočiti s tom pošasti.

"Uslijedilo je jačanje nacionalizma koji je doveo do Drugog svjetskog rata i napada atomskom bombom. Nikada ne smijemo dopustiti da se ta bolna prošlost ponovi. Civilno društvo mora odbaciti egocentrični nacionalizam i ujediniti se protiv svih prijetnji", poručio je Matsui.

Premijer Shinzo Abe tradicionalno je bio na komemoraciji, ali okupljeni, kojih je bilo znatno manje nego prethodnih godina, održavali su fizičku distancu i većinom nosili zaštitne maske.

Tri dana nakon Hirošime, druga atomska bomba Fat Man bačena je na grad Nagasaki. Japan je kapitulirao 15. kolovoza, otvorivši put završetku Drugog svjetskog rata.

Komentara 9

Avatar Proleter
Proleter
09:44 06.08.2020.

Sva je sreća što su ubrzo i druge nacije razvile svoje nulearno oružje jer da nisu Ameri bi to bacali kao petarde.

NI
nik83
09:03 06.08.2020.

Bitno da si State Department uzima za pravo jednom godišnje objavljivati izvješće o ljudskim pravima u svijetu, pametovati drugima i pritom prozivati sve redom, a sebe ne gledaju. Pobili tolike nevine s atomskim bombama, i dan danas ubijaju Afroamerikance, ali imaju obraza drugima nešto govoriti?!

MP
Miroslav.P
08:42 06.08.2020.

Strasno ovaj LJudevit opravdava bacanje pecurki . Sta kazu domaci Amerikanci uime demokracije i blazenstva.Mogu mislit koliko Japanci vole Amere... Naravno Japanci su isto krivi za zlodjela u Kini Koreji itd. Ali ne bacat Atomare. Napravio im njemac Braun bombuu i oni odmah upotrebili je. Ovdje u Moskvi kazu postojale su druge metode.. Ameri su takvi kog mogu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije