zapisi predsjednika

Obitelj želi vlasništvo nad dokumentima Franje Tuđmana

'28.09.2010., Opaticka 10, Zagreb - U Zlatnoj dvorani Hrvatskog instituta za povijest Udruga branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravke u suradnji s drugim udrugama iz Domovinskog rata d
Marko Prpić/PIXSELL
02.12.2012.
u 13:26

Obitelj Tuđman u tužbi je isticala da je neklasificirana dokumentacija snimana i prepisivana za potrebe pisanja knjige, koju je Tuđman namjeravao napisati jednog dana, a i u njoj su pisma građana

Opsežna neklasificirana dokumentacija pokojnog predsjednika Franje Tuđmana, transkripti, elektronički zapisi njegovih devetogodišnjih razgovora s mnogima iz domaćeg i međunarodnog privatnog i političkog života, pisma političara, državnika... vrijedna je arhivska građa, a ne osobna imovina Franje Tuđmana, ustvrdio je Hrvatski državni arhiv vještačenjem dokumentacije pokojnog predsjednika.

Zapisi na obiteljskom stolu

Vještačenje je Državni arhiv radio prema nalogu zagrebačkog Općinskog građanskog suda u parnici kojom se već više od desetljeća obitelj pokojnog Tuđmana spori s državom jer smatraju da je riječ o njegovoj osobnoj dokumentaciji, koja im pripada kao nasljednicima. Tisuće Tuđmanovih dokumenta, koje je popisalo Povjerenstvo za pečaćenje, pregled i popis arhive, pohranjeno je u Državnom arhivu i čini se da će tu i ostati. Podsjetimo, još je Račanova vlada 2001. odlučila da se svi Tuđmanovi dokumenti i zapisi nastali od 1990. do 1. studenoga 1999. pohrane u Državnom arhivu. Prema iskazu Ivice Kostovića, obitelji Tuđman 1999. dani su samo zapisi nađeni na obiteljskom stolu. Opsežnu dokumentaciju vještačilo je troje ljudi, pomoćnica ravnatelja Državnog arhiva, načelnica Odsjeka za arhivsko gradivo i načelnik Odsjeka za zaštitu arhivskog gradiva. Obitelj Tuđman u tužbi je isticala da je neklasificirana dokumentacija snimana i prepisivana za potrebe pisanja knjige, koju je Tuđman namjeravao napisati jednog dana, a i u njoj su pisma građana, političara, državnika i čestitke koje je dobio iz zemlje i inozemstva. Stoga su smatrali da im ta dokumentacija koja nije urudžbirana, niti ima oznaku klase ili tajnosti pripada kao nasljednicima. No, Državni arhiv zaključio je sljedeće:

– U ovom gradivu nema dokumentacije koja bi bila osobna imovina Franje Tuđmana jer je dokumentacija nastajala, zaprimana, odlagana i čuvana u Uredu predsjednika kao cjelina, nastala je djelovanjem Predsjednika i za nju su se skrbili službenici Ureda. Sastanci su snimani bez obzira na sugovornike, temu ili razlog održanja po nalogu predsjednika RH, a ne Tuđmana kao fizičke osobe ili predsjednika stranke, a snimanje i prijepis tih razgovora obavljali su državni službenici – ističe se u nalazu vještačenja Državnog arhiva. Čak i pisma, čestitke za rođendan, kumstva, stručne bilješke, a koji nisu nužno vezani uz funkciju Predsjednika, ako su svrstani u cjelinu službene dokumentacije, postaju njezin dio. Vještaci tumače da su i čestitke za rođendan koje je dobivao zaprimane i odlagane u uredu predsjednika, da ih je većinu dobio od službenih, javnih osoba ili njemu nepoznatih ljudi, a čestitke bliskih osoba su u toj dokumentaciji iznimka, po čemu zaključuju da se tu radi o čestitkama predsjedniku države.

To što je dokumentacija gotovo 10 godina Tuđmanove vladavine sustavno držana i sistematizirana u Uredu predsjednika, upućuje ih na zaključak da i sam Tuđman nije postupao prema toj dokumentaciji kao da je njegova osobna. To što brojni dokumenti nisu označeni klasifikacijskom oznakom i urudžbenim brojem nije preduvjet da bi se dokumenti smatrali službenim, zaključili su u Državnom arhivu.

Pohranjena u Državnom arhivu

Pojašnjavaju da stvaratelj dokumentacije može nepažnjom ili iz bilo kojeg razloga ne označiti dokumente klasifikacijskom oznakom i urudžbenim brojem te zbog toga ti dokumenti ne postaju privatni. I prije vještačenja obitelj Tuđman nije imala ništa protiv toga da ako se vještačenjem utvrdi da je Tuđmanova neklasificirana dokumentacija vrijedna arhivska građa, da ona ostane pohranjena u Državnom arhivu, ali...

– Može ta dokumentacija kao vrijedna arhivska građa ostati pohranjena u Državnom arhivu, ali mi tražimo od suda da obitelj Tuđman bude vlasnik te dokumentacije i da se ona bez odobrenja obitelji ne može davati na uvid i korištenje trećim osobama – rekao je odvjetnik obitelji Tuđman Ante Vukorepa.

Obitelj Tuđman traži vlasništvo nad njegovom dokumentacijom i stoga što su, kako se navodi u spisu, Tuđmanovi transkripti i videozapisi 2002. godine davani neovlaštenim osobama, a nije se moglo utvrditi tko je odobrio davanje transkripata i videozapisa, je li to predsjednik ili službenici. Ročište je zakazano ovaj mjesec u zagrebačkoj Palači pravde.

>> Tuđmani ne žele s HDZ-om na obljetnicu Franjine smrti

Ključne riječi

Komentara 14

NE
NebitanTJ
14:51 02.12.2012.

Posramili ste Nostradamusa vrsni proroci. Šta vi znate šta njegova obitelj smije tražiti i šta traži? Mrš!

OG
Oluja-Gotovina
14:52 02.12.2012.

Ne razumijem. Zašto obitelj Tuđman ne možer dobiti dokumente doktora Franje Tuđmana koji nisu klasificirani i zaštićeni oznakom državne tajne, a 2000. godine su feral, nacional, globus, dnevni avaz, oslobođenje, chanel 4, MI-6, Vlada Republike Srbije i obrana Slobodana Miloševićaića dobijali, protuzakonito, dokumente iz ureda predsjednika koji su na sebi imali oznaku državne tajne?

AL
alapača
14:47 02.12.2012.

šta je s poklonima predjedniku republike, gdje su?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije