Na dan 30. obljetnice talačke krize u Teheranu iranska se policija odlučno suprotstavila opozicijskim prosvjednicima. Dok teheranski režim obilježava talačku krizu koja se dogodila 4. studenoga 1979. godine, usred vihora Islamske revolucije koju je predvodio ajatolah Homeini, svjedoci zbivanja izjavljuju kako je policija suzavcima pokušavala razbiti opozicijske skupove. Sudeći prema nepotvrđenim informacijama, državni je represivni aparat čak koristio i vatreno oružje kako bi prekinuo prosvjede.
Vlasti su pristašama opozicije i njihovim simpatizerima zabranili javna okupljanja na ovaj dan te najavili odgovarajuće postupke u slučaju suprotnog postupanja. Do sada je privedeno nekoliko osoba.
Na današnji dan prije 30 godina iranski su studenti upali u američko veleposlanstvo u Teheranu te zarobili službenike koji su se tog trenutka zatekli na svojem radnom mjestu. Međunarodni incident završen je tek nakon 444 dana kada su pušteni posljednji taoci. Od tada je SAD prekinuo sve diplomatske veze sa službenim Teheranom.
Unatoč tome, američki predsjednik Barack Obama najavio je da je voljan poboljšati odnose s Iranom ako se pokaže da je ta zemlja spremna usmjeriti svoj pogled prema naprijed.
- Obostrani interesi i poštovanje trebali bi biti temelj buduće suradnje dviju zemalja - jučer je izjavio Obama.
Iransko zauzimanje američke ambasade smatra se velikim političkim uspjehom budući kako je ono natjeralo Jimmya Cartera na ostavku, a sama opsada ambasade bila je odgovor na američkoj potpori diktaturi M. Reze Pahlavija, od 1953. do 1979. Iran je sa zarobljenicima postupio civilizirano i nikome nije pala dlaka sa glave, a to su još jednom dokazali i 2007. prilikom oslobađanja britanskih mornara za Uskrs. Amerikanci su pak dvaput zarobili iranske diplomate u Iraku koji su mučeni, a poznati su i po bombardiranju kineske ambasade u Beogradu, stoga penicilin mislim da je i budali jasno tko su divljaci.