“Zadovoljstvo mi je da mogu predstaviti kandidata za novog ministra financija Marka Primorca, izvanrednog profesora na Ekonomskom fakultetu. Specijalist je za javne financije, poreznu politiku, fiskalnu decentralizaciju. Do sada je, uz akademsku karijeru, bio i konzultant Svjetske banke i MMF-a. Ima vrlo značajno akademsko i međunarodno iskustvo, u političkom smislu on je od 2018. do 2020. bio i savjetnik tadašnje predsjednice Republike. Izdvojio bih i njegovu dosadašnju suradnju s Ministarstvom financija, bio je u raznim radnim skupinama koje su se bavile nizom poreznih reformi”, naveo je Andrej Plenković u uvodnom predstavljanju kandidata.
''Posla je pred nama puno, a vremena malo. Vjerujem da će novi ministar nastaviti s pozitivnim trendovima i predlaganjem mjera za rješavanje inflatornog pritiska koji je nastao, podsjetimo, zbog rata u Ukrajini'', istaknuo je premijer te dodao kako ''očekuje da od idućeg tjedna prione poslu''.
Znači li nastavak poreznih izmjena daljnje rasterećenje neoporezivog dijela dohotka, pitao je premijera Boris Lalovac. ''Danas smo u fazi predstavljanja novog ministra, o konkretnim potezima govorit ćemo kada on pohvata sve konce. Podsjetit ću da je uz naše porezne reforme izvan poreznih škara 1,880 milijuna građana. Naš cilj su uvijek daljnja porezna rasterećenja. Vlada će biti otvorena za to da građani imaju veći dohodak te da se mogu lakše nositi s rastom cijena”, odgovorio je Plenković.
Napomenuo je kako je kriza ''vanjska'' te horizontalnog karaktera, da pogađa sve. ''Ne znamo koliko će ovo trajati. Nitko to ne zna'', istaknuo je.
Na pitanje Zvonimira Troskota (Most) o eventualnom uvođenju poreza na nekretnine premijer je rekao kako ta tema uopće nije bila predmet rasprave u Vladi proteklih godinu dana.
''Ako je netko imao smanjenje putanje javnog duga, imala je to Hrvatska do razdoblja korone. Najveća zdravstvena kriza utjecala je i na nas, ali to nije nešto što je bilo planirano, niti je bilo tko mogao to premostiti osim države. I morali smo se snaći. Država je stala iza poduzetnika jer nema tko drugi to napraviti. Nema te banke, nema tog rođaka iz Amerike, nema nikoga osim države tko će dati novac poduzetnicima da u takvoj krizi zadrže radnike'', istaknuo je Plenković na primjedbu Vesne Vučemilović kako je Hrvatskoj opet porastao javni dug. Objasnio je kako na isti način i sada pokušavaju pomoći građanima da uspiju zadržati svoje prihode te teret porasta cijena. "Moraš djelovati snažno i ciljano prema skupinama građana kojima je potrebna pomoć.''
Prepirka s Puljak
''Rebalans proračuna Ministarstva zdravstva radi se već godinama, nije to tako samo od razdoblja koronakrize. Znamo da to ministarstvo opetovano stvara nove dugove, znamo i za okršaje ministra Marića s ministrom Berošem o tome da se konačno napravi reforma i smanje dugovi. Hoćete li dati potporu novom ministru na tom području da se taj problem konačno riješi?'' upitala je Marijana Puljak (Centar).
''Ja nikakve okršaje nisam vidio, vidio sam samo saborski odbor na kojem se malo otvorenije pričalo. Radi se o situaciji koju jako dobro razumijemo i na kojoj ministar zdravstva Beroš kontinuirano radi, ali na tom segmentu mora raditi svaki kotačić u zdravstvu od najniže hijerarhijske razine do ministra. Mi ćemo raditi i dalje na reformi i na racionalizaciji troškova, ali u sve ove godine ja nisam vidio da je nešto pojeftinilo. Jeste li vi to vidjeli''? objasnio je Plenković.
Kako je spomenuo i skupe lijekove i liječenje bolesne djece te napomenuo da se u tim trenucima radi sve kako bi se osigurao novac za potrebno liječenje, došlo je do malog sukoba sa zastupnicom Marijanom Puljak, kojoj se pridružio i Zvonimir Troskot rekavši kako nema sustava kojim se takvi problemi rješavaju.
''Ja neću reći da gospođa Puljak ne brine o djeci, a ona je insinuirala da mi ne brinemo o djeci. Odluke donose liječnici na temelju kliničkih ispitivanja skupih i pametnih lijekova, a na temelju toga narasli su troškovi kao jedan mali segment troškova u zdravstvu'', istaknuo je Plenković koji je zatim napustio sjednicu odbora jer je ranije najavio kako će morati otići.
Primorac: ''Svjestan sam svih izazova''
''Kao čovjek koji je znatno pridonio i radu našeg odbora sigurno ste svjesni okolnosti u koje dolazite'', pitanje je koje je zatim postavljeno kandidatu za ministra financija.
''I u ovim izazovnim vremenima instrumentarij u borbi protiv inflacije relativno je ograničen. Monetarna politika također proživljava izazovna vremena. Ako u petak preuzmem ovu dužnost, apsolutno ću sve svoje znanje uložiti u porezno rasterećenje i brigu o građanima kako bi prebrodili svi zajedno ova teška vremena. Fiskalna politika ministarstva nije ni u kakvoj izvanrednoj situaciji, nastavit će se s politikama na kojima se do sada radilo, nastavlja se s uvođenjem eura, nastavlja se s planiranim mjerama i reformom'', istaknuo je Primorac.
“Ono što vjerujem najviše mori građane je pitanje poreza na nekretnine. Moj stav je jasan i ja ga zagovaram zadnjih deset godina, porez na nekretnine najbolji je izvor financiranja lokalnih jedinica. Ja sam apsolutno bio za uvođenje tog poreza i žao mi je što ga Vlada nije uvela na početku mandata. To je jedan porez koji zbog toga što ga nema u fiskalnom instrumentariju nedostaje. Mi zbog toga imamo brojne probleme s kojima se suočavamo, većina uređenih država ga ima. Znači to je moj stav o porezu na nekretnine općenito. Ali, u situaciji u kojoj se mi trenutno nalazimo i izazovima koji su pred nama, s rastućim stopama inflacije povijesnih razmjera, definitivno nije vrijeme za uvođenje poreza na nekretnine. Ja sigurno neću raditi na tome da se takav porez uvede u ovim vremenima i pod ovim okolnostima. To je dobar porez i kada jednom dođe na red građani ga se ne trebaju bojati, ali ne u ovim okolnostima. Sada nije vrijeme za njega'', rekao je kandidat za novog ministra financija.
Poručio je da će se zalagati da se oko pitanja štednje što više u rasprave uključi stručna javnost. “Motiviranje i poticanje građana na smanjenje potrošnje energije nije u resoru Ministarstva financija. Ako me pitate osobno, ja sam za to i podržavam.”
Istaknuo je kako ne zna zašto je otišao Zdravko Marić, te da nije upoznat s njegovim osobnim razlozima za odlazak. ''Ipak svjestan sam da je posao ministra financija iznimno težak i dogovoran i da je razdoblje pred nama izazovno”, kazao je Primorac napomenuvši kako ni njegova odluka nije bila laka, ali ''mislim da je prihvaćanje kandidature u ovom trenutku bilo odgovorno i domoljubno”.
“Država ni u kojem slučaju neće imati za cilj stjecanje štednje i akumuliranje novaca na računu da bi s time ne znam što radila, nego apsolutno trošenje proračunskih sredstava na odgovoran način i raspoređivanje među skupinama kojima je to potrebno. Činjenica je da moramo razmisliti kome je i u kojem trenutku pomoć najpotrebnija i to će nam biti glavna misao vodilja”, rekao je.
Hoće li doći do recesije?
“Ja nisam mađioničar. I ukoliko se dogodi, a ozbiljni ekonomisti razgovaraju o tome da će europsku ekonomiju pogoditi kriza, recesija, to će se sigurno preliti i na Hrvatsku. Tu apsolutno nema nikakve dileme. Ja ne mogu obećati da, ako svi oko nas budu u krizi, da će nama biti super. Sigurno neće, ali sam uvjeren da ću se ja u postojećim okolnostima nositi s ovim izazovima bolje nego netko drugi i apsolutno sam spreman ovo prihvatiti. Svjesno ulazim u ovu utakmicu i spreman sam se nositi s time”, zaključio je kandidat za novog ministra financija.
Na sjednici Sabora u petak neće biti rasprave o povjerenju novim članovima Vlade već samo izglasavanje povjerenja. Za potvrdu je potrebno 76 glasova. Zadnji je to dan Sabora, prije dvomjesečne stanke, do 15. rujna.
Kako bi nekoga rasteretio drugoga moraš opteretiti. Proizvodnje nemamo pa će najvjerovatnije biti zamjena rog za svijeću, uda pod bubrege, iz praznog u šuplje i slične stručne kombinacije.