ZABRINJAVAJUĆE

Od 1991. do kraja 2014. samoubojstvo počinilo 2734 branitelja

Zoran Komar
16.03.2016.
u 14:54

Stopa samoubojstava na sjeveru i sjeverozapadu Hrvatske značajno je veća nego na jugu i primorju

Hrvatski branitelji su dio društva koji je zdravstveno i životno najugroženiji u Hrvatskoj te je neophodno poduzeti konkretne preventivne mjere kako situacija ne bi bila još gora. Rečeno je to na današnjem okruglom stolu, koji je održan u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, na temu "Samoubojstvo hrvatskih branitelja i uzroci smrti hrvatskih branitelja". Prema podacima pukovnika u mirovini Zorana Komara, koji je niz godina bio načelnik Službe za vojnu psihologiju u HV-u te je provodio istraživanja o samoubojstvima branitelja, od 1991. do kraja 2014. godine samoubojstvo su počinila 2.734 branitelja.

- To je zabrinjavajuće velika brojka, a problem je tim veći kada se zna da iz godine u godine bilježimo porast broja samoubojstava. Prije nekoliko godina godišnje smo imali oko 100 samoubojstava da bi ta brojka u međuvremenu narasla na oko 150 slučajeva u kojima branitelji odluče dignuti ruku na sebe. Drugim riječima svaki treći dan jedan od branitelja digne ruku na sebe, pojasnio je Komar iznoseći rezultate svoga istraživanja.

Dodao je i kako je stopa samoubojstava na sjeveru i sjeverozapadu Hrvatske značajno veća nego na jugu i primorju kao i da branitelji duplo češće se odlučuju na samoubojstvo nego obični ljudi.

- Tri su osnovna čimbenika zašto se branitelji odlučuju na samoubojstva. To su prije svega osjećaj usamljenosti i marginalizacije, osjećaj tereta obitelji i društvu kao i sposobnost za počinjenje suicida jer imaju ratna iskustva smrti, fizičke boli... Neophodno je preventivno djelovati i uključite sve dijelove društva jer branitelji polako ulaze u kritične godine, od 65 na dalje, kada stopa samoubojstava dodatno raste, istakao je Komar.

Mišljenja je kako je neophodno za branitelje organizirati redovite sistematske i preventivne onkološke preglede, ukljkučivati ih u društvo kako bi se osjećali sastavnim dijelom društva. Uz sve ovo treba znati i kako prosječna životna dob branitelja iznosi 50,9 godina i da je ona osjetno niža nego životna dob običnih građana.

- Branitelji su osobe koje uz bolesti od kojih oboljevaju obični ljudi na sebi nose i ogroman teret ratnih iskustava što nose doživotno. Ako nemaju odgovarajuću psihozdravstvenu skrb oni oboljevaju češće i ranije od običnih građana, rekla je ratna ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac.

>> Hitno zaustaviti stigmatizaciju hrvatskih branitelja

Komentara 10

BJ
Bjelovar112
15:37 16.03.2016.

Koliko ih je Zorane umrlo od nekog oblika Karcinoma ili srčanog ili moždanog udara ? Ovo što radiš je samopromocija i povlačenje novca za rad preko projekata .

GI
gilesfra007
19:22 16.03.2016.

Jeste li znali da se nasim deckima u ratu davao heroin? Koliko ih se ubilo zbog heroina?

MI
Miro
15:21 16.03.2016.

U našoj lijepoj nema prave psihičke pomoći , nema grupne ni psihoterapije, koju bi barem za branitelje i ostale suicidne osobe trebalo omogućiti. Tu ne mogu pomoći svi nego samo specijalizirane stručne osobe, dakle psihijatri i psiholozi . ostvarujte ime im te mogućnosti i izvući ćete ih iz smrtonosnih osjećaja spasa iz određene situacije nagona za samoubojstvo Kao bijega iz stvarnosti koja ih tjera na te očaj .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije