U prvih šest mjeseci ove godine policija je podnijela 7815 prekršajnih prijava protiv počinitelja nasilja u obitelji, a u sljedeća se tri mjeseca taj broj popeo na 14.162 prijave - kazala je predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Gordana Sobol (SDP) na tematskoj sjednici pod nazivom "Život i problemi žrtava nasilja nakon izlaska iz skloništa".
- No prema nekim procjenama barem je pet puta više nasilja u obiteljima koje se ne prijavljuje. Iako zakonska regulativa nije loša, ipak gotovo sve žrtve obiteljskog nasilja napuštaju svoj dom s djecom.
- U Hrvatskoj je 2008. godine bilo 16 skloništa za žrtve nasilja od čega je šest imalo status ustanove - nastavila je Sobol.
- Kada je riječ o Akcijskom planu Vlade za zapošljavanje žrtava nasilja, lani je na taj način zaposleno šest žrtava nasilja, ali nažalost tih sredstava više nema u proračunu.
Ravnateljica Caritasova doma za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja u Rijeci časna sestra Suzana Samardžić upozorila je na potrebu da se promijeni stav suda prema žrtvama kako žene i djeca žrtve nasilja ne bi postali beskućnici.
Iz svoje prakse, koja traje 16 godina, časna sestra Suzana istaknula je kako bi žrtve nasilja trebale imati prednost pri zapošljavanju, a moralo bi se voditi računa o dječjim doplatcima za djecu žrtve nasilja jer to sa sobom povlači i drugi niz pogodnosti. Upozorila je kako život nakon boravka u skloništima nije nimalo lak za žrtve nasilja u obitelji, a da često sudovi kada šalju sudske spise ne vode računa da tako otkrivaju adresu i nasilnike obavještavaju gdje su njihove žrtve.
.poznati nacin odgoja i komunikacije, na Balkanu...vuce korijen ..od stoljeca 7..kad ostanes bez argumenta..udri!!!...kad neznas , kako...udri !!!... kad netko ne misli , kao ti...udri!!!.... ..nista me ne cudi, kad se dan danas vecina ponasaju kao neandertalci, ..prema i sa sa svojima....sto me najvise iznenadjuje.....Primitivci, misle, da su u pravu...!!!!! ..