Dok na granicu Mađarske sad nadiru ponajviše Sirijci, početkom godine u tisućama su stizali Albanci s Kosova, no mnogi od njih već su se morali vratiti kući, jer nisu mogli ostati u Njemačkoj. - Sami smo sebe prevarili - kaže za njemački list Spiegel, koji je nedavno pisao o balkanskom egzodusu na zapad, bračni par Kelmende iz Vučitrna, odakle su otišle tisuće ljudi. Kelmendeovi su posudili tri tisuće eura od rodbine za putovanje na zapad.
Tvornice se gase
Na Kosovu se, naime, pročulo da Njemačka treba radnike i da će ih primiti, a kako u novoj državi posla gotovo i nema, tvornice se gase jedna za drugom, mnogi su prodali što su mogli ili posudili i krenuli na put. U cijelom poslu zaradili su samo krijumčari ljudima. Prema procjeni za Spiegel načelnika Vučitrna Bajrama Mulakua, najmanje 10 milijuna eura zaradili su vozači, krijumčari ljudima i vlasnici hotela. Za Večernji list to je komentirao kosovski političar Besnik Tahiri koji je uvjeren da su kriminalci i mafijaši uvijek ispred policije i državnih tijela.
– Slika koju danas gledam na balkanskoj ruti podsjeća me na ono što smo vidjeli na Kosovu početkom ove godine. Naravno, razlozi su potpuno drukčiji. Iz Sirije i Libije bježe zbog rata, a iz Kosova zbog ekonomskih razloga. Kosovski Albanci krenuli su na zapad trbuhom za kruhom jer je ekonomska situacija na Kosovu je izuzetno teška. Nezaposlenost je strašno velika a oni koji rade dobivaju minimalnu plaću kojom ne mogu pokrivati minimalne potrebe – govori Tahiri ističući kako je Kosovo jedina zemlja na Balkanu iz koje se teško putuje bilo kamo. – Mi smo još uvijek u zamrznutom položaju, ne možemo nikamo putovati, a ljudi su izgubili nadu u političare jer poslije nezavisnosti situacija je krenula nizbrdo umjesto da ide nabolje – kaže Tahiri.
Slično tome piše i Spiegel, navodeći da je Kosovo poput kaveza u kojem četvrtina od 1,8 milijuna stanovnika živi s manje od 1,2 eura na dan. Dvije trećine ih je mlađe od 30 godina, od toga ih samo 30 posto ima posao. “Javna imovina tretira se kao privatna, nedavno je elektrana s velikim popustom prodana rođaku turskog predsjednika. Ista grupa korumpiranih političara zauzima sve položaje u vlasti, a administracija ima nevjerojatnih 100 tisuća zaposlenih.
Mnogi ne bi preživjeli bez doznaka od dijaspore od 600 milijuna eura, što je pola domaćeg BDP-a. Sve to unatoč tome što Kosovo po stanovniku dobiva više inozemne pomoći od bilo koje druge zemlje”, piše Spiegel, a naš sugovornik Tahiri to potvrđuje, ističući kako je stanje tako teško ponajviše zahvaljujući korumpiranim političarima koji su Kosovo doveli do takve situacije.
– Ulje na vatru dodali su Bruxelles i EU koji do dandanas nisu poduzeli nikakve korake za normalizaciju situacije između Kosova i Srbije, što nama stvara veliki problem – kaže Tahiri i ističe kako pregovori s Bruxellesom traju godinama, ali nema rezultata.
Kosovo kao crna rupa
Godinama pregovaramo uz pomoć Bruxellesa, a nema nikakvih rezultata. Kosovo je kao crna rupa na ovom svijetu, bez ikakve perspektive. Ono što je najvažnije što želim istaknuti, Srbiji je odgovaralo to što Kosovari masovno napuštaju Kosovo jer na taj se način Kosovo praznilo od Albanaca. Ako se sjećate, bez ikakvih problema stotine autobusa prolazile su srpsku granicu, a poslije toga i mađarsku. Zanimljivo je da ti Albanci nisu imali ni vize ni novac kojim bi pokrili svoj boravak na teritoriju EU, a zna se procedura ulaska na teritorij EU. To je vrlo interesantno i ne bih se čudio da je u to bio umiješan i sam Bruxelles – naglasio je kosovski političar Besnik Tahiri.
Kosovo je jedina zemlja na Balkanu čiji građani nemaju slobodan pristup zemljama EU nego moraju imati vizu.
>>EU vraća stare azilante da bi primio izbjeglice
Nema frke, ista cjena, isto odstojanje. Srbi i dalje spremno cekaju Sipce da ih prebace po tko zna koji put u EU. Plati pa klati.