Nakon troje oboljelih od ospica, nema novih slučajeva zaraze, potvrdila nam je dr. Vesna Višekruna Vučina, epidemiologinja iz HZJZ-a.
Obvezno je cijepljenje u Hrvatskoj uvedeno 1968. godine pa mnogi liječnici i nisu imali prilike vidjeti oboljelog od ospica. Simptomi su isprva slični virozi – curenje nosa i povišena temperatura.
Komplikacije mogu dovesti i do invalidnosti
– Za nekoliko dana javlja se osip, prvo na licu pa se širi na trup i ekstremitete. Osmi ili deveti dan javljaju se karakteristične Koplikove pjege u usnoj šupljini, nalik su zrncima pijeska. Ako nema komplikacija, bolest traje dva tjedna, ako do komplikacija dođe, može potrajati između mjesec i dva, a neke mogu dovesti i do invalidnosti – navodi epidemiologinja. Encefalitis kao posljedica ospica javlja se jednom na 2000 oboljelih, dok je njegov razvoj nakon cijepljenja moguć na jednom od deset milijuna cijepljene djece.
– Dakle, veći je rizik za teže posljedice kod oboljelih nego kod cijepljenih – kaže dr. Višekruna Vučina.
Pokret protiv cijepljenja
Pokret protiv cijepljenja u Hrvatskoj posljedica je članka u Lancetu koji je prije 15 godina uzdrmao javnost, a u kojem je dr. Wakefield ustvrdio povezanost cjepiva MOPARU s povećanim brojem djece oboljele od autizma.
Pokazalo se da su podaci namješteni, a tvrdnja je znanstveno pobijena. Niz istraživanja pokazao je da cjepivo i autizam nemaju nikakve uzročno-posljedične veze. No, u kombinaciji s mogućim, premda vrlo rijetkim posljedicama, strah je ostao. Lani su na 40.000 cijepljene djece prijavljene dvije nuspojave.
>>Polovica roditelja ne bi cijepila djecu da ne mora
>>Tri člana iste obitelji zaražena ospicama, nitko nije cijepljen
Sjećate li se velikih boginja? Znate li zašto ih više nema u optjecaju? Zbog cjepiva!