Saborski odbor za informiranje, informatizaciju i medije s dva glasa protiv i osam suzdržanih odbacio je prijedloge Nadzornog odbora i Uprave HRT-a da se razriješi predsjednica Nadzornog odbora HRT-a Silvija Luks.
– Stanje na HRT-u nikada nije bilo gore i smatram da trebaju otići svi iz Nadzornog odbora i Uprave, a ne da ih nečije pojedinačno djelovanje spriječi da rade. Na ovakav se način ne obračunava. Svi na koje se tuži Uprava HRT-a imaju kredit od mene – rekao je Goran Beus Richembergh. S njime se složio i predsjednik odbora Branko Vukšić koji je rekao da se protivi smjeni Silvije Luks iz sličnih razloga koje je naveo i Beus Richemberg.
– Mislim da je jednom i sama Luks rekla da bi svi morali podnijeti ostavke, i Uprava, i Programsko vijeće, i Nadzorni odbor. Ono što se događa na HRT-u, neke krive korake koje nije dopustila gospođa Luks trebalo bi nagraditi, a ne kazniti – dodao je Vukšić. Na sjednici Odbora za medije trebalo je biti i više govora o HRT-u, no na zahtjev većine članova odbora s dnevnog reda skinute su čak četiri od deset predloženih točaka – izvješća predsjednika odbora Vukšića o stanju na HRT-u i u Vijeću za elektroničke medije, zahtjev predsjednice Programskog vijeća HRT-a Nade Zgrabljić Rotar za smjenu predsjednika odbora Branka Vukšića te prijedlog odluke o razrješenju dijela članova Programskog vijeća HRT-a, članova koji su sami podnijeli ostavke na svoje pozicije.
– Ne možemo mi razriješiti članove a da nismo raspisali javni poziv za njihove zamjene. To smo trebali napraviti da ne bismo ugrozili funkcioniranje rada Programskog vijeća. Osim toga, ne znam zašto bismo mi raspravljali o vijeću ili HRT-u, nemamo na temelju čega razgovarati jer je prema najavljenom dnevnom redu riječ o vašem osobnom mišljenju, bolje je da napravimo tematske sjednice o radu te dvije institucije – upozorila je HDZ-ova Sunčana Glavak predsjednika odbora, a s njome se složila većina ostalih članova.
Odbor za medije predložio je Saboru da ne prihvati izvješće Hine za 2010. i 2011. godinu te da razriješi ravnateljicu Hine Smiljanku Škugor Hrnčević i imenuje v. d. ravnatelja.
Članovi odbora ušli su u raspravu tijekom koje je utvrđeno da Hina već treću godinu zaredom posluje s gubitkom te kako je krajnje vrijeme da se razriješi njena budućnost.
– Hina će ove godine pojesti sve rezerve koje ima, ova je godina kritička točka u kojoj Hina propada ili se spašava. Ravnateljica Hine imala je nekoliko zlatnih prilika da riješi situaciju u toj kući, ali nije napravila ništa. Gdje je Hina bila kada su se otvarale sve korupcijske afere, kako može citirati intervju našeg državnog službenika s Bloomberga, a ništa slično nije sama napravila – zanimalo je Beus Richemberga.
Sunčana Glavak je upozorila da je Hina agencija koja se ne bavi tabloidnim novinarstvom, ali se složila kako je krajnje vrijeme da se odluči kakva će biti njena budućnost te dodala kako je krajnje vrijeme da se mijenja deset godina star Zakon o Hini, budući da se od tada znatno promijenila situacija u elektroničkim medijima. Predložila je i da bi određeni Hinini sadržaji mogli biti javno dobro, dok bi se media-monitoring mogao naplaćivati.
Bitno da Danica Ramljak nema kvalitete zar ne drugovi?