Odluka o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj u sklopu Europske misije EUMAM danas će se raspraviti u Saboru, ali šanse da bude i izglasana čine se gotovo pa nikakve. SDP i lijevo-zeleni blok predlažu svoja kompromisna rješenja, Most odbija sudjelovati u protuustavnoj raspravi, protiv su i Hrvatski suverenisti... Ne zna se točno ni kada će glasanje biti organizirano, navodno tek 15. prosinca, a do tada je možda moguć i preokret i da se "lobiranjem" postigne da se što više oporbenih zastupnika prikloni Vladi.
Da bi odluka prošla, potrebno je doći do dvotrećinske većine, a u ovom trenutku sve su "oči uprte" u Klub zastupnika socijaldemokrata s obzirom na to da je riječ je o najvećem opozicijskom klubu s čak 18 zastupnika, koje je prije nešto više od godinu dana lider SDP-a Peđa Grbin izbacio iz te stranke. U ovom trenutku potpuno je jasno da svih 18-ero socijaldemokrata neće biti jedinstveno.
Socijaldemokrat Rajko Ostojić jučer je tako na televiziji N1 kazao kako će kolegama poručiti da glasaju za obuku i da je to pitanje morala i etike i da se ne boje da će ih prozvati žetončićima. Njegov kolega iz Kluba, ujedno i predsjednik Odbora za obranu Franko Vidović drži da je Ustav u cijeloj proceduri grubo zaobiđen pa je uoči jučerašnje sjednice Odbora za obranu zatražio od Vlade da se Odboru dostavi nacrt prijedloga odluke dostavljen predsjedniku države uz dopis ovlaštenog predlagatelja kojim je zatraženo davanje prethodne suglasnosti predsjednika na dostavljeni nacrt prijedloga odluke.
A s obzirom na priopćenje predsjednika od 22. studenoga iz kojeg proizlazi da je ministar obrane dopisom zatražio prethodnu suglasnost predsjednika na prijedlog Odluke Vidović je u ime Odbora od Vlade zatražio i dokumentaciju iz koje proizlazi ovlaštenje ministra obrane i iz koje je razvidno na temelju kojih ustavnih ovlasti je ministar obrane ovlašten tražiti prethodnu suglasnost predsjednika. Iz Vlade su mu odgovorili da ni Ustav ni Zakon o obrani ne propisuje ovlaštenje ni proceduru traženja prethodne suglasnosti predsjednika na nacrte prijedloga odluka, no spominju Poslovnik Vlade i ustaljenu praksu da uz nacrte prijedloga zakona i prijedloge drugih akata Vlade, predlagatelj prilaže i mišljenja tijela državne uprave u čiji djelokrug ulaze pitanja koja se uređuju tim prijedlozima i da to godinama čini upravo ministar obrane. Očito nezadovoljan odgovorom, Vidović je jučer napustio sjednicu Odbora i vođenje prepustio potpredsjedniku Deuru. Na pitanje hoće li imati dovoljno ruku u Saboru za obuku ukrajinskih vojnika, jučer je odgovarao i premijer Andrej Plenković.
– Ne vidim nikakvu političku logiku onih koji su protiv toga. Rasprava će biti sutra, dobit će od ministra sve dodatne informacije i onda će odlučiti što žele. Nama je to win-win situacija – poručio je Plenković.
Ova bi odluka u Saboru u stvari trebala biti donesena jednoglasno. Jer se njome pokazuje odlučnost u borbi protiv agresora svih vrsta, kao i protiv ratnih zločinaca. Pokazuje se da čvrsto stoje iza načela o nepovredivosti granica. Svi koji glasaju protiv odluke o obuci ukrajinskih vojnika u RH pokazuju da su protiv demokracije, protiv svjetskog uređenja na jasnim pravilima o granicama, da podržavaju ratne zločince. Prema tome na slijedećim izborima nemojte zaboraviti kako su o ovome glasali.