Nestanak simbola

Odstupilo se od projekta, bit će posla i za inspekciju

'05.02.2013. Karlovac - Rusenje starog hotela Korana koji je kupio poduzetnik Nikola hanzel. Na mjestu starog gradit ce novi hotel. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
'Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
22.02.2013.
u 12:19

U projektu uklanjanja, po kojem je i dobivena dozvola, stoji da se onemogućuje oštećenje višegodišnje vegetacije i da se štiti krajobraz

Odstupilo se od projekta rušenja hotela Korana i tu bi moglo biti posla za građevinsku inspekciju – smatra Davor Petračić, aktivist i građevinar.

 Podsjetimo da je ulagač Nikola Hanžel odlučio ukloniti stabla močvarnog čempresa i tise, koja su zasađena 1849. godine i po kojima se oblikovala terasa objekta u uklanjanju.

Hanžel bez komentara

Velik dio javnosti to vidi kao nepotreban potez uzrokovan nedostatkom osjećaja za gradske vrijednosti, a botaničar Antun Alegro nazvao ga je kulturocidom i biocidom. Tvrdi da su to bila najstarija stabla u Karlovcu, da močvarni čempres može poživjeti do tisuću, a tisa do tri tisuće godina.

U projektu uklanjanja, kojeg je izradila tvrtka Ingrad iz Duge Rese, Petračić iščitava očuvanje stabala, mada piše i da se smije utjecati na kakvoću življenja, zdravlje te biljni i životinjski svijet “u okvirima održivog razvitka”. U projektu stoji da se uklanjanje provodi izbjegavajući ili na najmanju moguću štetu svodeći oštećenje prirode, prirodne ravnoteže te biološke i krajobrazne raznolikosti.

 – Prije početka radova uklanja se humusni sloj i čuva za uređenje područja zahvata te onemogućava oštećenje višegodišnje vegetacije – piše u projektu temeljem kojeg je ishođena dozvola.

 Hanžel nema komentara. Gradonačelnik Damir Jelić kaže da je vidio slike po kojima su stabla izgledala gnjilo, iako Alegro tvrdi da su bila u izvrsnom stanju. U postupku izdavanja dozvole za uklanjanje da daju primjedbe pozvani su bili i vlasnici susjednih parcela onoj na kojoj se nalazi hotel. Sva okolna zemljišta su u vlasništvu Grada.

 Inzistirati na očuvanju

 – Grad je mogao i na taj način inzistirati da se stabla očuvaju – kaže Petračić.

 Međutim, to nije učinjeno, a gradonačelnika smo pitali zašto. Odgovor čekamo. Zato je Jelić 18. siječnja zamolio Hanžela da se, “ako je ikako moguće”, sačuva močvarni čempres. Činjenica jest da to stablo, kao ni stabla tise, službeno nisu zaštićena, kao što nisu ni drvoredi koji okružuju Zvijezdu.

Petračić dodaje i to da stabla nisu u blizini ekološke mreže, kako piše u dozvoli, nego zajedno s hotelom unutar nje.

 – Isto tako, 2007. godine stabla su za izmjena Generalnog urbanističkog plana bila predviđena za zaštitu. Zašto nisu zaštićena, tko tko nije uvrstio u GUP? – pita se Petračić.

 No, problem bi mogao biti i dublji. Petračić tvrdi da je trebala biti izdana dozvola za rekonstrukciju, a ne uklanjanje objekta, s obzirom da je Hanžel najavio da će ostaviti dio zgrade u kojem je bila kafeterija i da će ondje otvoriti ugostiteljski objekt. Čekamo Jelićev komentar i na to.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije