Haaški sud

Odvjetnici osuđene šestorice otkrivaju kolike su šanse za reviziju presude

Haag
30.11.2017.
u 18:19

Prema statutu Haškog suda, revizija pravomoćnih presuda moguća je ako se pojave neki novi dokazi koji nisu bili poznati u ranijim fazama postupka

Male su šanse za reviziju presude hrvatskoj šestorici, osuđenoj u srijedu pred Haškim sudom na visoke zatvorske kazne zbog zločina nad muslimanima 1993.-94., objavili su u četvrtak njihovi odvjetnici.

Prema statutu Haškog suda, revizija pravomoćnih presuda moguća je ako se pojave neki novi dokazi koji nisu bili poznati u ranijim fazama postupka.
 
Odvjetnica Slobodana Praljka Nika Pinter kaže da su šanse za to male, a upozorava i na to da se Haški sud zatvara krajem godine.
 
"Ako će Praljkova obitelj tražiti (reviziju) vidjet ću, ali ja osobno s tim sudom ne žeim više apsolutno ništa imati", rekla je Hini Pinter čiji se klijent u srijedu ubio na izricanju pravomoćne presude.

Haag
1/29

 

"To je jedan ružan kraj Haškog suda. Ne samo zbog ovoga što se dogodilo Praljku, nego i inače smatram da nije ostvario svoju svrhu", dodala je odvjetnica.
 
Obrane ostalih osuđenika još nisu odlučile o daljnjim koracima, ali također ističu da je reviziju gotovo nemoguće dobiti.
 
"Šanse da se nađu neki novi dokazi su vrlo male, gotovo nikakve", rekao je izvor blizak obrani.
 
Odvjetnici podsjećaju da su u prvostupanjskom postupku iskoristili sve dokaze protiv teza o udruženom zločinačkom pothvatu i međunarodnom sukobu u BiH, poznatih iz ranijih presuda BiH Hrvatima - Blaškiću, Kordiću i Naletiliću.
 
"Pokušali smo ih srušiti, ali nažalost nismo uspjeli", rekao je izvor.
 
Obranu čude ogorčene reakcije hrvatskih vlasti na presudu šestorki, s obzirom na to da se Franjo Tuđman, Gojko Šušak i Janko Bobetko već spominju u ranijim presudama.
 
"Netko je očito prespavao 20 godina", ocijenio je izvor.
 
Haški sud osudio je u srijedu šestoricu čelnika Herceg Bosne na 111 godina zatvora za zločine nad muslimanima, počinjenima u sklopu udruženog zločinačkog pothvata u kojem je sudjelovala tadašnja vlast u Zagrebu.
 
Najviši hrvatski dužnosnici oštro su kritizirali odluku sudaca i najavili da će to pitanje podići na razinu Vijeća sigurnosti UN-a, koje je osnivač Haškog suda.

Komentara 38

Avatar komentatorx
komentatorx
18:41 30.11.2017.

Koja crna revizija. Hrvatska politika nije učinila baš ništa za ove ljude, čuli smo vapaje odbrana svih ovih godina kako politika ne čini ništa, kako se do dokumentacije teško dolazi i sad Kra De Ze priča o nekakvim revizijama, isključivo da prikupi još koji bod poneke zalutale ovčice. Kra De Ze izdajnici !

NV
NV
18:54 30.11.2017.

Kakvi su nam odvjetnici bolje je ne dirati ništa. Može samo biti gore.

KT
Kolo_Tg
19:15 30.11.2017.

E moj narode! Ti Hrvatu, ti najmanji koji mislis kako se ne moze nista, ti koji na izbore ako i izidjes izaberes krivo, ti koji svoje heroje izdajes, e ti, ti si kriv

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije