Nedaleko od australske obale znanstvenici su uočili veliku ledenu santu koju su nazvali B17B i koja je dugačka čak 19 kilometara, a široka 8 kilometara. Santa leda stigla je neobično daleko na putovanju prema sjeveru pa su znanstvenici jednoglasno prihvatili karakterizaciju ovog zbivanja kao "događaja stoljeća".
Iako se svako malo veliki dijelovi ledene površine Antarktika odvajaju i kreću na "put" prema sjeveru, ovaj je primjerak poseban prije svega zbog svojih zbilja velikih dimenzija.
U ovome se trenutku santa nalazi otprilike na poziciji 48,8 stupnjeva južno i 107,5 stupnjeva istočno te se polako ali sigurno približava australskom kopnu.
Po tvrdnjama Neala Younga, čovjeka koji je prvi uočio santu koja je kada se prije desetak godina odvojila od antarktičkog kopna imala 400 četvornih kilometara. Ovih je dana ta santa napravila neobičan zaokret prema australskom kopnu te se očekuje da će se u dogledno vrijeme početi raspadati na stotine manjih komada.
Ovakve, znanstvenicima fascinantne pojave, upozorava Young, u budućnosti bi mogle postati sve češće jer će se zbog globalnog zagrijavanja sve veći dijelovi Antarktika odvajati i počinjati putovanje prema sjeveru, jednako kao i sante koje su nedavno čak ugrožavale pomorski promet oko Novog Zelanda te izazvale veliko čuđenje turista na otocima Macquarie gdje su znatiželjnici s plaža mogli promatrati ledene sante na putu prema Novom Zelandu.
Joj, zamislite da je tek ovakva komadina leda u Piranskom zaljevu i da je Janezi nekako prikače za svoju obalu te proglase svojim teritorijem. Površina Slovenije bi porasla za 400%