Allianz izračunao

Olimpijske igre donijet će Francuskoj 1,8 milijardi eura od turizma i povećat BDP za 10 milijardi

Svečano otvaranje Olimpijskih igara u Parizu
Foto: Damir Sencar/HINA/POOL/PIXSELL
1/2
01.08.2024.
u 15:30

Kako prenose u izvješću, studije pokazuju da čak i samo gledanje sporta, bez obzira bilo na stadionu s drugim navijačima ili na televiziji, ima pozitivan učinak na osobno blagostanje

Olimpijske igre koje se održavaju u Parizu donijet će Francuskoj 1,8 milijardi eura od turizma, 5,4 milijuna dodatnih posjetitelja, 8,3 milijarde eura od potrošnje na infrastrukturu te ukupno povećanje francuskog BDP-a za više od deset milijardi eura (0,4 posto). Inflacija će se u 2024. povećati tek 0,1 postotni bod, utjecaj na nju bit će vrlo blag. Izračunali su to Allianzovi ekonomisti koji su napravili izvješće o ekonomiji organizacije najvećeg sportskog događaja na svijetu – istražili su ekonomsku isplativost održavanja Olimpijskih igara.

Nema rasta troškova za francuske javne financije: francuski javni rashodi iznose tri milijarde eura za sigurnost i 1,9 milijardi eura za organizaciju COJOP-a i SOLIDEA proračun, ukupno oko pet milijardi eura. No na strani prihoda povećana ekonomska aktivnost povećat će porezne prihode kroz PDV za oko 5,4 milijarde eura pa bi prihodi trebali blago nadmašiti rashode, za 0,4 milijarde eura. Olimpijske igre mogu generirati i privremeni gospodarski i burzovni poticaji kroz infrastrukturnu potrošnju i turizam. Uz financijske efekte, popratni su benefiti pozitivni učinci na zdravlje, osnaživanje žena kroz sport, transformativni učinci umjetne inteligencije i posvećenost održivosti.

Kako prenose u izvješću, studije pokazuju da čak i samo gledanje sporta, bez obzira bilo na stadionu s drugim navijačima ili na televiziji, ima pozitivan učinak na osobno blagostanje. Dugoročni zdravstveni učinci bili bi još veći da olimpijski igre potaknu
više ljudi da se fizički aktiviraju.

VEZANI ČLANCI:

Napominju i da sport pokazuje golemu sposobnost poticanja osnaživanje žena i djevojčica, dodatno i kroz podučavanje žena vrijednostima samopouzdanja, ustrajnosti i timskog rada, ali i kao alat za prenošenje pozitivne poruke masovnoj publici. Olimpijske igre postale su pokretač ubrzavanje napora za promicanje vodstva žena i rodne ravnopravnosti u modelima upravljanja. Organizatori Olimpijskih igara uključeni su i u prevenciju i rodno uvjetovanog nasilja, kao i u smanjivanje jaza u ulaganjima u ženski sport i promicanje ravnopravnih ekonomskih mogućnosti za žene i djevojke. Istraživanja su pokazala da su žene i djevojke koje sudjeluju u sportu manje sklone narkoticima, nasilnim vezama i studije i zaraditi više od onih koji se nisu bavile sportom. Bavljenje sportom može im pomoći razviti vještine koje se isplate na vodećim pozicijama kasnije u životu. Iako žene imaju udio od samo 3,4 posto među glavnim izvršnim direktorima, kako je pokazalo istraživanje Future Leaders koje provodi EY, 94 posto žena u korporativnom svijetu bavilo se sportom, a među njima je 52 posto završilo fakultete.

 

GALERIJA Ugostiteljima za lošu sezonu krivi mladi partijaneri, Euro i Olimpijske igre: 'Ovo nam je lekcija za post i pred sezonu'

Svečano otvaranje Olimpijskih igara u Parizu
1/46
Ključne riječi

Komentara 1

Avatar punk
punk
17:06 01.08.2024.

pogotovo sad kad su uvrijedili sve katolike na planeti ima da im turizam procvjeta...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije