Sindikat hrvatskih učitelja danas je, nakon četiri dana, završio štrajk pa će nastave u osnovnim školama uglavnom biti (štrajkat će dio članova Preporoda), a četiri ostala sindikata nisu odustala. Danas je u srednjim školama štrajkalo 31% profesora. Da im je štrajk legitiman i opravdan s obzirom na njihov društveni i materijalni status, ali i činjenicu da im godinama svaka vlast samo obeća povećanje plaća, što je učinio i premijer Zoran Milanović, gotovo nitko ne dovodi u pitanje. No mnogi se pitaju zašto prosvjetari štrajk nisu počeli dva tjedna prije, u vrijeme kad Vlada ne bi imala izgovor da više ne može učiniti ništa i da je samo tehnička, što ipak još nije.
Vratiti im dostojanstvo
Predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić nema dvojbe jesu li učitelji i profesori potplaćeni.
– Njihovi su zahtjevi opravdani, treba im vratiti dostojanstvo koje su nekada imali, kad su bili autoritet i uzor. Znanje i obrazovanje temelj su društva i jamstvo njegova napretka. Bogata društva u njih ulažu i postaju još bogatija, a siromašna ulažu u mirovine i plaće i ostaju siromašna. To je začarani krug – kaže Kusić dodajući da probleme učiteljske profesije nije moguće rješavati izolirano od svih drugih problema u državi. Akademik Kusić nije želio komentirati nagađanja jesu li sindikati, odnosno učitelji politički izmanipulirani. – Držim se toga da se kao predsjednik Akademije ne uplićem u dnevnopolitičke rasprave – kratko je objasnio.
S povećanjem broja dana koje učitelji provode u štrajku, izgleda da se povećava i ljutnja dijela roditelja, kojima je, kažu, neprihvatljivo da se preko leđa njihove djece lome različiti interesi učitelja i političkih opcija.
– Znam da se javnost okreće protiv nas. Dio mojih kolega ne vjeruje sindikalnim čelnicima i ne vjeruju da se bore za naše ciljeve, sumnjaju da je štrajk bio čista politička igra i dio nečije predizborne kampanje – komentirala je Sanja Lukić, predsjednica udruge "Nastavnici organizirano". Ona u štrajku sudjeluje jer smatra da je njezina profesija podcijenjena.
Akademik Vlatko Silobrčić kaže da u Hrvatskoj među učiteljima i profesorima "ima onih koji su neopravdano zapostavljeni, ali i onih koji u sustav ne spadaju".
'Poticanje štrajkaša'
– Kad bi sustav bio dobro uređen, odnosno kad bi postojali kriteriji za ulazak u njega, kontrola kvalitete i rezultata, moglo bi se govoriti o opravdanosti štrajka – kazao je Silobrčić. O mogućim manipulacijama učiteljima, kaže, ne može govoriti, ali i dodaje da "nije teško zaključiti kome može koristiti ovaj štrajk".
Ono što je mnoge u ovom štrajku zbunilo poruke su ministra obrazovanja Vedrana Mornara i premijera Zorana Milanovića. Prvi je na početku štrajka kazao da djeca koja ne dođu u škole neće dobiti neopravdane sate, a drugi je nakon prvog dana štrajka požurio poručiti učiteljima i profesorima da će im dani provedeni u štrajku biti plaćeni. Samo naivni mogu povjerovati da su to bile Mornarove i Milanovićeve nespretnosti. Drugi drže da je to bio poticaj učiteljima da u štrajku ostanu do njegova urušavanja kako bi ih se jednom moglo podsjetiti na još jedan štrajk bez rezultata. A urušavanje je počelo danas izlaskom učitelja iz štrajka.
>> Pismo ogorčene učiteljice o štrajku: 'Pa što hoće, imaju tri mjeseca ferija!'
Nekada su se stupovima društva smatrali doktori, profesori i svećenici. Danas ljudi zaboravljaju tko su i koliko su bitni profesori i učitelji. Rade za male plaće, sa djecom... što nikako nije lagan posao. Završili su fakultete kao i svi ostali,, a ipak rade za 4500kn. Štrajak se prelama preko leđa VAŠE djece? Profesori gnjide! Nemaju oni djecu.