Vlatka Vazdar, Domagoj Ćevid, Tin Puljić, Aleksandar Opančar, zagrebački srednjoškolci, i Kutinjanin Mislav Glibo dvostruki su ili trostruki pobjednici na državnim natjecanjima iz različitih predmeta. Iako je svatko od njih poseban na svoj način, kao što su različiti i predmeti u kojima su pokazali najbolje znanje na nacionalnoj razini, ipak im je zajedničko to što su komunikativni, ambiciozni, vole školu i ono što za mlade ljude nije karakteristično – vole čitati.
Matematika, informatika, kemija, engleski jezik, argumentirana rasprava, fizika – predmeti su koje imaju u malom prstu, a za njih gotovo da ne postoji težak zadatak. Uz učenje, vježbanje raznih zadataka svi imaju širok krug prijatelja, vole se družiti, ići u kino, šetnje, vole glazbu, a neki od njih i sami sviraju. Različitih su godina, pohađaju različite škole i razrede, svi žele upisati fakultete, izgraditi uspješnu poslovnu karijeru i, ako se ništa bitno ne promijeni kod kuće, svi će oni, kao što su to prije njih učinile stotine mladih, darovitih i uspješnih ljudi, otići iz Hrvatske i u nekim drugim sredinama svojom sposobnošću doprinositi razvoju znanosti i društva.
Domagoj Ćevid: Ako ne uspijem osigurati novac za Cambridge, idem na PMF
Iza Domagoja Ćevida, maturanta zagrebačke Pete gimnazije, mnogo je državnih, ali i međunarodnih natjecanja i pobjeda. Prošle godine osvojio je zlato iz matematike, a srebro iz informatike na svjetskim natjecanjima, olimpijadama matematičara i informatičara, a ove godine odnio je tri prva mjesta na državnom natjecanju. Osim u matematici i informatici, bio je najbolji i u logici. Primljen je na sveučilište Cambridge u Velikoj Britaniji.
– Prijavio sam se, odradio intervju, dobio ponudu i sada se rješavaju financije. Postoje različiti fondovi, meni je sad malo komplicirano jer ulazimo u EU pa iz dijela fondova više ne mogu računati na financijsku podršku, ali nadam se da ću ipak uspjeti skupiti 17 tisuća funti, koliko mi je godišnje potrebno za smještaj i školarinu – kaže Domagoj. Ako financijsku konstrukciju ne uspije zatvoriti, rezervni mu je plan matematika na zagrebačkom PMF-u. – Želio bih živjeti i raditi u Hrvatskoj, ali kako se planiram baviti znanošću u koju se ulaže malo, vjerojatno ću raditi negdje vani, u nekoj europskoj zemlji – kaže Domagoj, kojem Amerika nije baš veliki izazov. Ne sviđa mu se, kaže, njihov mentalitet, a i pojedine europske zemlje znanstvenicima nude vrhunske uvjete. Iz obitelji je inženjera strojarstva i ekonomistice, matematika ga je zanimala odmalena, a od koga je naslijedio taj talent, ne zna.
– Dobro, talentiran sam, ali presudan je rad i trud, bez toga talent ne bi značio ništa – drži Domagoj koji uz matematiku nađe vremena za izlaske s djevojkom, koja je godinu dana mlađa učenica Petnaeste gimnazije, sviranje gitare i usne harmonike, prijatelje, druženja, čitanje. – Ljubim, sviram i radim matematiku – kroza smijeh kaže, priznajući da televiziju gotovo ne gleda, osim ponekad vijesti, ali ne radi ni ostalo od čega nema koristi, a troši vrijeme. – Ne visim na društvenim mrežama niti gubim vrijeme na igrice. Ne gledam zaglupljujuće TV programe. Kad se to eliminira, ostane puno vremena za ono što mi je važno. Prioriteti moraju postojati – zaključuje pripremajući se, uz engleski jezik koji govori odlično, nastaviti učiti njemački i početi francuski.
Vlatko Vazdar: Najbolja djevojka iz matematike
“Plavuša s Harvarda”, tako Vlatki Vazdar, uz obostrani smijeh, tepa njezin stariji kolega Domagoj Ćevid s kojim se ovih dana na zagrebačkom FER-u priprema za matematičku olimpijadu. – Ha-ha, samo ne bih htjela imati čivavicu koju bih nosila u torbi, to mi je bez veze – odgovara nasmiješena Vlatka, učenica trećeg razreda zagrebačke Petnaeste gimnazije, ovogodišnja pobjednica na državnom natjecanju iz matematike i osnova informatike. Ona i Domagoj potkraj srpnja putuju u Kolumbiju na matematičku olimpijadu, a budući da je jedna od rijetkih djevojaka koje postižu zapažene rezultate u matematici, Vlatka se više druži s dečkima nego s curama.
Ma s dečkima se odlično slažem, bolje nego s curama. Volim pjevati, bavila sam se glumom i odlično pečem kolače, pogotovu palačinke i muffine – kaže Vlatka, ali ističe da domaćica ne želi biti. U planu joj je uspješna karijera, tako da sljedećih desetak godina uopće neće razmišljati o obitelji. – A kad se za to odlučim, nastojat ću izbalansirati obitelj i karijeru. Još ne znam kako ću to izvesti, ali sigurno hoću – dodaje.Drži da se mnoge talentirane djevojke, kojih je mnoštvo na natjecanjima u osnovnoj školi, kasnije “pogube”, posvete nekim drugim, za njih važnijim stvarima, a matematika tako padne u drugi plan. No ne i kod nje. Vlatka voli kazalište, puno čita, ali iznad svega voli putovanja. – S roditeljima sam proputovala gotovo cijelu Europu, a na natjecanja sam išla u Ameriku i Argentinu... A ovo ljeto idem u Kolumbiju. Veselim se tome – kaže simpatična plavuša. I ona, kao i Domagoj, želi studirati matematiku, ali za razliku od njega, najvjerojatnije će upisati zagrebački PMF, a nakon toga usavršavati se i vjerojatno raditi u inozemstvu.
Aleksandar Opančar: Uz ljubav za kemiju, ipak će studirati fiziku
Aleksandar Opančar, učenik drugog razreda zagrebačke Petnaeste gimnazije, u kemiju se zaljubio na prvi pogled. – Kemija mi se svidjela odmah kad smo je dobili u sedmom razredu osnovne škole, a imao sam i dobru nastavnicu koja me poticala. Ali, ipak sam više fizičar, a fiziku ću i studirati – odlučan je Aleksandar kojem će fakultetsko odredište biti također zagrebački PMF.
– I ja se želim baviti znanošću, ne namjeravam biti profesor fizike, već raditi istraživanja, projekte. Kad bi bilo moguće, volio bih ostati u Hrvatskoj, ali s obzirom na okolnosti, iskreno sumnjam – priznaje Aleksandar. Član je Mense od 16. godine, a u njoj su mu i mama i stariji brat. Osim kemije i fizike Aleksandar voli i sport, ima crni pojas u te-kvon-dou, vesla u kajaku, vozi bicikl i izlazi s prijateljima. Za Petnaestu gimnaziju se odlučio jer je o toj školi čuo sve najbolje, a pohađao ju je i njegov tata. – Zadovoljan sam školom, dobro je opremljena, učenicima pruža maksimum, potiče natjecanja i dobro sam izabrao – zaključuje.
Tin Puljić: Argumenti presudni u debati
Mama i tata su dobri govornici, imaju širok vokabular, kod kuće uvijek raspravljamo o ozbiljnijim temama, ali to mi odgovara. Zanimaju me različiti stavovi i argumentacija. Zato sam se u prvom razredu srednje škole uključio u školski debatni klub, govori Tin Puljić, učenik zagrebačke Druge gimnazije. Prvih mjesec dana radili su samo teoriju, definicije, a onda je počelo ono pravo.
– Turniri i prave debate su izazov. To je nepresušno vrelo divnih i pametnih ljudi. Član sam reprezentacije pa me očekuju natjecanja u Sloveniji, Njemačkoj, Češkoj, a sljedeće godine ići ću i na svjetsko prvenstvo u Tajland. Nadam se da ću biti dio tima, zaista bih se veselio da otputujem tamo i upoznam drugu kulturu i još jednu novu zemlju – kaže Tin koji je osim u debati državni prvak i u znanju engleskog jezika. – Engleski mi je kao materinji, učio sam ga usporedo s hrvatskim kroz igrice, filmove, serije – objašnjava budući politolog i, vjeruje, politički analitičar. Budući da je do sada realizirao sve što je planirao, ne sumnja da će i to.
Mislav Glibo: Najbolji iz hrvatskog i geografije
Učenik 3. razreda kutinske matematičke gimnazije Tina Ujevića Mislav Glibo već je godinama među najboljim učenicima u Hrvatskoj. Na državnom natjecanju osvojio je 2012. i 2013. godine prvo mjesto u geografiji i hrvatskom, a na županijskim natjecanjima u Sisačko-moslavačkoj županiji pobrao je gotovo sva prva mjesta u matematici, hrvatskom, geografiji, kemiji i logici. Od 2006. do 2010. godine osvojio je 12 naslova županijskog prvaka i četiri naslova prvaka Hrvatske. U to vrijeme bio je učenik OŠ Zvonimira Franka u Kutini. Prešavši u Srednju školu Tina Ujevića, nastavio je s uspjesima na natjecanjima pa je za svoj marljiv rad dobio nagradu Grada Kutine od 10.000 kn te nagradu Sisačko-moslavačke županije od 7000 kuna. Za uspjeh u geografiji i hrvatskom jeziku Mislav je 8. lipnja 2013. na svečanosti u Zagrebu primio “Oskar znanja” od Agencije za odgoj i obrazovanje RH.
Na temelju ostvarenih rezultata na natjecanju iz geografije i hrvatskog jezika Mislav Glibo pozvan je na Međunarodnu geografsku olimpijadu koja će se održati u japanskom gradu Kyotu od 30. srpnja do 7. kolovoza. Ekipu će, uz njega, činiti još tri učenika i dva profesora PMF-a. Troškove puta u Japan, koji nisu mali, snosi Hrvatsko geografsko društvo.
– Po završetku srednje škole u Kutini planiram upisati studij medicine ili farmacije. Zahvaljujući roditeljima te mentorima Ivanki Bukač i Ankici Krešić, postigao sam sve uspjehe – kaže nam Mislav. U slobodno vrijeme veseli ga šetnja s prijateljima kutinskim ulicama. (Rudolf Krznarić/VLM)
>>Učenici Tehničke škole na sajmu inovacija postigli sjajne rezultate