Nakon što su prošli tjedan pretučena tri studenta u Zagrebu – Šibenčanin J. M. (23), Makaranin M. M. i Splićanin I. S. (23), postavlja se pitanje je li opasno biti Dalmatinac u Zagrebu.
Jedini glavni grad
Udruga studenata grada Splita uputila je apel kojim poziva na zajedništvo sjevera i juga. Ne žele istupiti i fotografirati se za medije jer je trenutačno “opasno biti Splićanin u Zagrebu”, no dobili su podršku osamnaest udruga studenata iz ostalih dijelova Hrvatske te potporu studentskih zborova splitskog i zagrebačkog sveučilišta.
“Dalmatinski, a tako i splitski studenti nemaju drugu domovinu doli Hrvatsku niti drugi glavni grad osim Zagreba, u koji su samoinicijativno i iskreno došli kako bi akademski i iskustveno napredovali te na taj način oplemenili ovu našu četirimilijunsku zajednicu, koja je premala da bi si dopustila dodatne interne podjele i cijepanja na regionalnoj razini. Sjetimo se samo žara zajedništva kada zajedno gledamo nogometnu reprezentaciju i kada više nije važno tko je s juga, tko sa sjevera, a tko s istoka – tada su nam misli usmjerene samo u jednome smjeru jer smo tada svjesni da smo jedno i da pod našim grudima u istome taktu kuca isto obojeno srce”, stoji u priopćenju Udruge.
– Puno je više napada nego što mediji objave. Najčešće na frekventnim mjestima, ispred kafića i diskoklubova, napadnu studente nakon što ih prate i čekaju. Trgaju splitske tablice na autima. Znamo da i Zagrepčani u Splitu isto proživljavaju. Protiv smo nasilja i u jednom i u drugom slučaju – upozorava Antea B. iz Udruge.
S njom se slaže i Marina Čulić Fischer iz Društva Splićana, koje je reagiralo lani u rujnu uoči derbija između Dinama i Hajduka, kada su rasle tenzije koje su u konačnici, u središnjem Dnevniku, pokušali smanjiti gradonačelnici Zagreba i Splita Milan Bandić i Željko Kerum. Čulić napominje da nema neprijateljstva između Splita i Zagreba te da Društvo podržava apel studenata. Da je Zagreb grad svih ljudi, poručuje i Davor Bernardić, predsjednik zagrebačke Skupštine, rođeni Zagrepčanin.
– Stanovištvo grada je iz svih dijelova Hrvatske. Ovo što se događa sramota je za naš grad. Mislim da su tenzije koje se događaju više navijačke, a ne regionalne, no moramo se boriti protiv svih oblika ekscesa – kaže Bernardić koji će danas u Skupštini primiti predstavnike Udruge studenata grada Splita. Iako napadi nisu uvijek vezani uz navijačku atmosferu iz koje najčešće izviru sukobi između zagrebačkih i splitskih huligana, mišljenje o nasilju vezanom uz regionalnu pripadnost pokušali smo dobiti i od navijačke skupine Bad Blue Boys. No, poručili su nam da nisu voljni govoriti o nasilju jer ne žele da se ono veže uz njihovo ime.
A zašto uopće dolazi do sukoba pitali smo i sociologa Dražena Lalića. Njegov je stav da je uzrok ponajprije duboko u strukturi društva koje se mora okrenuti oko sebe i uočiti socijalne i političke razloge.
Kapljica na vatru
– Pridružujem se apelu splitskih studenata, iako je to u ovoj situaciji uglavnom tek bacanje kapljica na vatru. Ekonomska i socijalna polarizacija osobito je prisutna među mladima, među kojima je i u Splitu i u Zagrebu najviše nezaposlenih. U Zagrebu drže da im došljaci uzimaju posao, a Dalmatinci, kao i Slavonci, osjećaju teške posljedice centralizacije. Koliko je uopće poznato da je u Splitu dva puta više nezaposlenih nego u Zagrebu, gdje je također previše nezaposlenih, zašto Dinamo ima oko tri puta veći proračun od Hajduka, koliko državnih institucija ima sjedište u Zagrebu, a koliko u Splitu ili u drugim gradovima. Zašto je u Zagrebu Ministarstvo turizma ili Ministarstvo poljoprivrede, a ne primjerice u Splitu i Osijeku – upozorava na uzroke frustracija sociolog Lalić, inače rođeni Splićanin koji se osjeća i Zagrepčaninom.
Dalmacija treba da bude svoja država.