Volontiranje bi trebalo omogućiti prednost pri upisu u škole i na fakultete, ali i pri zapošljavanju mladih. Ovakav način nesebičnog pomaganja drugima i rada za opće dobro trebalo bi i na taj način vrednovati i nagraditi – naglasila je danas tijekom saborske rasprave o izmjenama Zakona o volonterstvu Anka Mrak Taritaš (GLAS), a takav su prijedlog podržali i ostali oporbeni zastupnici.
Vesna Vučemilović (Domovinski pokret) dodala je kako je upravo takva praksa već dugo prisutna u razvijenim zemljama. Pritom je navela da u Americi čak nije ni moguć upis na neka sveučilišta bez volontiranja. Vučemilović je iznijela i primjedbu da ne razumije zašto se u predloženim zakonskim izmjenama izbacio termin “volonterka”, a ostao samo termin “volonter”, kada su u postojećem zakonu bila navedena oba.
– Suglasni smo da volontiranje treba vrednovati. No prihvaćanje ovakvog prijedloga podrazumijeva izmjene ne samo u ovom nego u još nekim zakonima – kazala je državna tajnica iz Ministarstva rada Marija Pletikosa, koja je prvotno zastupnicima i predstavila zakonske izmjene.
Da volontiranje treba biti poticajni mehanizam za unapređenje društva i zajednice te da ono treba biti dobro umreženo i svima lako dostupno, naglasila je Ivana Posavec Krivec (SDP), koja je najavila i podnošenje amandmana kojim se volonterski angažman pri pružanju usluga ranjivim skupinama, kada se radi o djeci, osobama s invaliditetom i bolesnima, ne bi smio dopustiti pravomoćno osuđenima ili osobama protiv kojih se vodi postupak za osobito teška kaznena djela.
Vesna Bedeković (HDZ) kazala je da smo u 2019. imali 64 tisuće volontera i više od tri milijuna odrađenih volonterskih sati.
Amerikanci imaju takav zakon zato sto su drustvo koje elitama pomaze da ostanu elite , vontirat moze dijete bogatih roditelja , dijete siromasne samohrane majke cuva mladu djecu dok majka radi , siromasni student radi da zaradi skolarinu , ovakvim zakonom bi se islo na ruku bogatima , volontiranje je humano i pozeljno , ali tko ce odredit koje volontiranje vise vrijedi , to moze vrijedit mozda u CV za posao , al eto nije pravedno svejedno