Projektom „Optimizacija i poboljšanje učinkovitosti radiološke dijagnostike u sustavu zdravstva Republike Hrvatske – Radiološki edukacijski centar“ smanjit će se liste čekanja te će se unaprijediti zdravstvena zaštita Republike Hrvatske u području radiologijske prevencije, dijagnostike, terapije i rehabilitacije bolesti glave i vrata.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekt „Optimizacija i poboljšanje učinkovitosti radiološke dijagnostike u sustavu zdravstva Republike Hrvatske – Radiološki edukacijski centar“ (UP.02.2.1.05.0001) potpisan je 17. prosinca 2019. godine, a isti se provodi tijekom 36 mjeseci. Potpisnici Ugovora o dodijeli bespovratnih sredstava su Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za zapošljavanje i korisnik bespovratnih sredstava, Referentni centar za radiologijsku prevenciju, dijagnostiku, terapiju i rehabilitaciju bolesti glave i vrata Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice. Projekt u vrijednosti od 32.559.724,50 kuna financira se u okviru Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020., od čega 85% ukupno prihvatljivih troškova sufinancira Europski socijalni fond, dok je 15% od ukupnog iznosa osigurano iz državnog proračuna. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Dijana Zadravec, dr. med., specijalistica kliničke radiologije, subspecijalistica neuroradiologije s europskom diplomom iz neuroradiologije, ujedno voditeljica Referentnog centra, predstojnica Kliničkog zavoda i zamjenica ravnatelja KBC-a Sestre milosrdnice, pročelnica Katedre za opću i dentalnu radiologiju Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te predsjednica Hrvatskog neuroradiološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora, a za potrebe provedbe projekta formirani su projektni i stručni tim.
Povećan broj suvišnih radioloških pretraga
U Republici Hrvatskoj je prisutan problem nedostatnog znanja i vještina zdravstvenih radnika o mogućnostima i dosezima moderne radiološke dijagnostike, vrstama pretraga i o točnim indikacijama za njih, budući da postojeći studijski programi nedovoljno naglašavaju važnost poznavanja mogućnosti i svrhe pojedine radiološke pretrage kao i indikacija za istu te je prisutan nedostatak programa izobrazbe na temu radiološke dijagnostike i specifično praktično osposobljavanje korištenjem suvremene dijagnostičke i terapijske opreme. Posljedice problema su povećan broj suvišnih radioloških pretraga nastalih uslijed ponavljanih, loše indiciranih i/ili nepotrebnih pretraga, što dovodi do lista čekanja i smanjenja kvalitete zdravstvenih usluga. Po dosadašnjem iskustvu i podacima dostupnim u literaturi, čak 70% od oko pola milijuna CT i MR pretraga godišnje je uredno, što znači da uopće nisu trebale biti provedene niti ponavljane u kratkom vremenskom razdoblju. Radiološko osoblje je opterećeno, što za posljedicu ima neučinkovit zdravstveni sustav i financijsko opterećenje sustava. Uslijed problema, radiološko i ne-radiološko osoblje nisu u mogućnosti profesionalno se razvijati te se dio djelatnika odlučuje na odlazak na rad u inozemstvu. Modernije i složenije radiologijske dijagnostičke metode, ali i cjelokupna intervencijska radiologija, doživljavaju izrazito brz napredak i vrlo česte promjene i nadogradnje zahvaljujući razvoju tehnologije, ponajprije softvera za tzv. postprocessing, što zahtijeva kontinuiranu medicinsku edukaciju koja trenutno nije osigurana. Dodatno, nisu zadovoljene potrebe korisnika zdravstvenih usluga, budući da pacijenti koji zaista imaju pravu indikaciju za pretragu, predugo čekaju na red čime je smanjena dostupnost usluga i prisutna nezadovoljavajuća kvaliteta pružane zdravstvene zaštite.
Upravo zbog identificiranih problema i posljedica neophodno je financiranje projektnih aktivnosti koju su usmjerene na postizanje općeg cilja ovog projekta: Poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite te povećanje učinkovitosti i djelotvornosti zdravstvenog sustava RH, odnosno specifičnog cilja: Unaprjeđenje znanja i vještina zdravstvenih djelatnika u području radiologijske prevencije, dijagnostike, terapije i rehabilitacije bolesti glave i vrata.
Prijenos usavršenog znanja
Uz aktivnosti upravljanja projektom i promotivne aktivnosti, projekt obuhvaća sljedeće aktivnosti:
1.1. Izrada edukacijskih programa i materijala (priručnici i upute) za provedbu edukacijskih programa
1.2. Nabava opreme za provedbu stručnih radionica (računalna oprema za provedbu edukacijskih programa i uređaj za magnetsku rezonanciju)
1.3. Provedba edukacijskih programa iz područja radiologijske prevencije, dijagnostike, terapije i rehabilitacije bolesti glave i vrata:
- sudjelovanje na edukacijama i radionicama za edukatore
- organizacija i provedba 12 četverodnevnih radionica prema specijaliziranim programima za specijaliste radiologije, specijalizante i inženjere medicinske radiologije (ciljana skupina)
- organizacija i provedba 12 dvodnevnih radionica prema specijaliziranim programima za zdravstvene djelatnike dominantno ne – radioloških struka (liječnici hitne medicine i liječnici kliničari struka suradnih radiologiji (npr. neurologija, kirurgija, interna medicina, otorinolaringologija i dermatovenerologija)) (ciljana skupina)
1.4. Organizacija i provedba 60 1-dnevnih radionica za liječnike opće/obiteljske medicine u svrhu informiranja (krajnji korisnici)
Nakon što članovi stručnog projektnog tima prođu planirane edukacije u europskim centrima izvrsnosti, aktivno će sudjelovati u prijenosu usavršenih znanja na najmanje 1300 pripadnika ciljanih skupina i krajnjih korisnika kroz organizaciju 84 stručnih radionica diljem Republike Hrvatske.
Povećanje učinkovitosti i kvalitete zdravstvene usluge
Provedbom projekta povećat će se iskoristivost postojećih resursa, prvenstveno kroz rasterećenje radiološkog osoblja i financijske uštede te će se u konačnici osnažiti mreža zdravstvene zaštite Republike Hrvatske kroz edukaciju u području radiologije te specifična osposobljavanja zdravstvenih djelatnika korištenjem najmodernije radiološke opreme.