Reformisti traže izmjene

'Optuženi i nepravomoćno osuđeni gradonačelnici i načelnici raspolažu javnim novcem'

Radimir Čačić
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/3
03.11.2020.
u 13:56

Brzo suđenje je korisno za državu i za okrivljenika. Ako se radi o nevino optuženima, a koliko se ja mogu sjetiti svi dosada optuženi dužnosnici su do sada izjavili da su nevini, tada je to za te ljude posebno važno - napominje Čačić.

Narodna stranka - Reformisti predložili su izmjene Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku koji se odnosi na trajanje sudskih postupaka za kaznena djela iz nadležnosti USKOK-a, i to kad su okrivljenici državni dužnosnici, predsjednici javnih tvrtki te tvrtki u vlasništvu jedinica lokalne uprave.

Suđenje za kaznena djela u kojima su okrivljenici državni i javni dužnosnici mora, traže, biti okončano i pravomoćno presuđeno u roku od tri godine. 

- Procesi u kojima su okrivljenici državni dužnosnici danas traju desetak i više godina, a to je poruka građanima da su politički utjecajni privilegirani u odnosu na ostale u društvu. To je neprihvatljivo i stoga je naše mišljenje da je nužno zakonski ubrzati kaznene procese u kojima su okrivljenici državni i javni dužnosnici. Ideal razumnog roka je tri godine do pravomoćnosti. Jedna godina istraga, jedna godine prvostupanjsko suđenje i jedna godina za žalbeni postupak - rekla je saborska zastupnica Natalija Martinčević.  

Predsjednik Reformista Radimir Čačić smatra da bi se time poslala snažna poruka javnosti i počiniteljima visoke korupcije. 

- Predlažemo da u prvoj fazi primjerenija brzina suđenja bude za društveno najopasnija djela, ona iz nadležnosti USKOK-a, kojima se vrši kazneni progon državnih dužnosnika i drugih koji u Hrvatskoj imaju ključni utjecaj na tokove novca. Naime u Hrvatskoj u odnosu na 380 milijardi BDP-a centralni proračun te ukupni prihodi JLS-a i javnih tvrtki na koje direktno ili indirektno utječe politika iznose 260 milijardi, pa je očita razina potencijalnog koruptivnog prostora politike i ona je u samom europskom vrhu. Ta kategorija ljudi raspolaže s javnim novcem, ima razne privilegije kojima onda treba dodati privilegiju brzog suđenja. Brzo suđenje je korisno za državu i za okrivljenika. Ako se radi o nevino optuženima, a koliko se ja mogu sjetiti svi dosada optuženi dužnosnici su do sada izjavili da su nevini, tada je to za te ljude posebno važno - napominje Čačić. 

Zakon će predložiti po hitnom postupku i za to očekuju potporu dovoljnog broja zastupnika.

- Mi se približavamo lokalnim izborima a danas imamo cijeli niz gradonačelnika i načelnika protiv kojih se vode procesi, koji imaju potvrđene optužnice pa i onih koji su nepravomoćno presuđeni na zatvorske kazne. Većina njih u ovom trenutku priprema svoje kandidature za izbore u svibnju sljedeće godine. Neki od njih te će izbore i dobiti pa dolazimo u situaciju koju imamo i danas, a to je da optuženi i nepravomoćno osuđeni gradonačelnici i načelnici raspolažu javnim novcem i odlučuju o interesima građana - istaknula je Martinčević.

Komentara 8

NE
Neo001
15:57 03.11.2020.

Najgori su oni koji nisu ni procesuirani ni osuđeni kao što je drug Račan, najveći kriminalac u povijesti hrvatskog naroda. Prodao je banke za 5 milijardi u čiju sanaciju smo uložili 87 milijardi, 25 % INA-e za siću, HT, hotela,, zlatne rezerve, Savudrijsku valu...sve što se niglo , a k tome još zadužio zemlju za 14,5 milijardi. Slijedeći kriminalac je slučajni koji je zadužio zemlju za 100 milijardi i još najmanje toliko opljačkao otpisom dugova i raznim aferama

FM
fmica
18:41 03.11.2020.

u ludbregu,pravomočno osuđeni gradonačelnik raspolaže javnim novcem...

SS
simpatican.simpa
18:12 03.11.2020.

Čudno kako on može biti župan kad je pravomoćno osuđen... Koliko bi on treba još dobiti za kriminal koji je učinio, oštetio mnoge poduzetnike, obitelji, državu,..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije